Koruma altına almak korunmasını sağlamıyor!

GÜLŞAH DÖNMEZ

Tarihi eski evlerin restorasyonu ve yeniden yapımı için Kültür Bakanlığı’ndan daha ciddi destek bekleniyor.

Antakya’da çok sayıda tarihi evin tescili bulunuyor. Bu evlerin büyük bir kısmı ise günümüzde sadece fotoğraflarda ve kayıtlı olarak dosyalarda duruyor. Günümüzde aile fertleri eski evleri küçük ve kullanışsız buluyor, ayrıca bu binaları yeniden ayağa kaldırmak için istenen prosedür ev sahiplerini zorluyor.

Antakya’nın bazı mahallelerinde bulunan binalar yıkılmamak için adeta zamana karşı direniyorlar. Özellikle kentin eski yerleşim bölgelerinde bulunan eski yapılar, tarihi özelliklerini büyük bir hızla kaybetmeye devam etseler de, sahiplerinin maddi güçlerinin yeterli olmaması ve bazılarının da onarmamak için zamanla kendi kendine yıkılmasını istediği binaları, üç-beş yıl sonra belki de görmek mümkün olmayacak.

KORUMA ALTINA ALMAK KORUNMASINI SAĞLAMIYOR

Kentin birçok bölgesinde tarihi evler koruma altına alınırken, koruma ise sadece lafta kalıyor.

Söz konusu tarihi yapılar ne satılabiliyor ne de restore edilebiliyor. Yıkılacak duruma gelen evler restore edilemediği için evsahipleri tarafından terk edilirken, bu yapıların kendi kendine yıkılması ve koruma altından çıkmasını bekliyorlar.  Çok özellikle tarihi yapıların bulunduğu Antakya’da, özellikle tarihi yapıların mimarisinin yanısıra iç mimari olarak da birçok özelliğe sahip binalar var.

STK’LARA GÖREV DÜŞÜYOR

Bir daha aynı özellikte evlerin yapılmasının mümkün olmadığı Antakya’da, kamu ve STK’ların bu kente sahip çıkmasının şart olduğunun altını çizen vatandaşlar, aksi halde sözde korunmaya alınan binaların birkaç yıl sonra kendiliğinden yıkılacağını ve tüm özelliklerini kaybedeceğine dikkati çektiler.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube