KPSS birincisini mülakatta elemek ahlaki değildir!

Eğitim-Sen Hatay Şube Sekreteri Hizam Hasırcı, sendika binasında basın açıklaması yaptı..

VEYSEL SAVAŞ

Eğitim-Sen Hatay Şube Sekreteri Hizam Hasırcı, 15 Temmuz sonrasında tüm kamuda olduğu gibi eğitim alanında da sözlü sınav/mülakat üzerinden kullanılarak sözleşmeli öğretmen atamalarının yapılmaya başlandığını ileri sürdü.

Hasırcı, sendika binasında düzenlediği basın toplantısında, şunları söyledi:

“Öğretmen atamalarında mülakat uygulamasında ısrar, liyakatin adım adım terk edilerek, yerine sadakatin gelmesine neden olmuştur. 15 Temmuz 2016 sonrasında tek bir kadrolu öğretmen ataması yapılmazken, 2019 itibariyle sözleşmeli öğretmen sayısı 79 bindir.

MEB, öğretmen atamalarında mülakat kriteri olarak KPSS’den alınan puanın 50 puan ve üzeri yaparak eski düzenlemeyi değiştirmiş, öğretmen atamalarında siyasi torpil ve kayırmacılığı ön plana çıkarmıştır. İktidara eleştirel ve muhalif yaklaşanlar, farklı kimlik ve mezheplerden olanlar elenirken, öğretmen atamalarının öğretmenlik meslek ilkelerine göre değil, iktidarın siyasal çizgisine göre belirlenmesinin önü açılmıştır. Sözleşmeli olarak atanan çok sayıda öğretmenin sözleşmesi ‘güvenlik soruşturması’ gerekçe gösterilerek iptal edilmiştir.

Deniz Eren Demir adlı öğretmen, fizik alanında 88.295 puanla Türkiye 1’incisi oldu. ÖSYM de Türkiye 1’incisi olduğuna dair belgeyi kendisine iletti. Fizik birincisi Demir, mesleğini yapmak için sözleşmeli öğretmenlik sınavına girdi. Ancak, Mülakat sınavında tüm sorulara doğru cevap vermesine rağmen 54 puan alarak başarısız kabul edildi” dedi.

20 bin öğretmenin atamasının yapıldığı söylense de ataması yapılmayan öğretmenlerin sorununun sürdüğünü öne süren Hasırcı, “Umudu elinden alınmış onlarca meslektaşımız maalesef intihar etti. Son olarak Çorum’da ataması yapılmayan bir öğretmen intihar etti. Çorum’da, İngilizce öğretmeni Halil Mustafa Bozkurt, yalnız yaşadığı bağ evinde kendisini tavana iple asarak yaşamına son verdi. Olay, önceki gün Çorum’daki Çomar Barajı yakınlarında meydana geldi. Halk Eğitim Merkezi’nde İngilizce öğretmenliği yapan Halil Mustafa Bozkurt’tan haber alamayan arkadaşları, öğretmenin bazı günler dinlenmek için gittiği bağ evine bakmaya karar verdi. Eve giden arkadaşları Halil Mustafa Bozkurt’u tavana iple asılı halde buldu. Yarım milyona ulaşan ataması yapılmayan öğretmenler sorunun çözümüne ilişkin; iktidar tarafından ısrarla ve bilinçli bir şekilde gerekli adım atılmamaktadır. Özel okul sahiplerine, dini yapılara bütçe ve kamu kaynakları sınırsızca aktarılırken, öğretmen atamalarında bütçe yetersizliği gerekçe olarak sunulmaktadır. Artık yeter diyoruz.

Yaklaşan yerel seçimlerde belediye başkan adayları ve siyasi partilerin peşinde koşan sendikacılar ya esas görevinizi yapın ya da koltuk işgali yapmaktan vazgeçip istifa edin.

Bu ülkede vicdan sahibi olan sivil toplum kuruluşlarını, siyasi partileri, demokratik kitle örgütlerini, sendikaları ve bütün halkımızı yaşanan bu haksız ve hukuksuzluklara karşı gelmeye davet ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube