Kriz icra dosyalarına da yansıdı!

VEYSEL SAVAŞ

Hükümetin Suriye politikası ile 2012 yılından bu yana kırılgan bir ekonomi ile yaşamaya çalışan Hatay iline son darbe ise geçtiğimiz yıl ülke genelinde yaşanan kriz sonrası geldi. Haber ekibimizin yaptığı kısa bir araştırma sonrasında merkez ilçe Antakya başta olmak üzere diğer yerleşim birimlerinde yaşanan son durumun icra dosyalarına yansıması endişeleri had safhaya getirdi.

Ekonomide yaşanan daralmanın yaygınlaşmaya başladığı yıl olarak bilinen 2018 yılında icralık olan vatandaşların sayısında büyük artış yaşandı. Krizin iyice derinleştiği 2019 yılında ise icralık dosya sayısında Antakya’nın rekor kırması bekleniyor çünkü yılın ilk altı ayında icralık dosya sayısının 40 bini aştığı biliniyor.

2018 yılında 24 bin 641 adet olan icralık dosyası sayısının böyle gitmesi halinde 2019 yılı sonu itibariyle 70 bin aşması bekleniyor ki bu rakam Antakya’da ikamet eden her 5 kişiden birinin icarlık olacağı anlamını taşıyor. Yüzdelik artışta ise 2018 yılına göre 3 kat artış demek.

Ülkemiz genelinde de aynı durumun yaşandığını ortaya koyan rakamlar ise CHP’nin ‘Asgari Ücret’ konulu raporundan ortaya çıktı.

Rapora göre 2008 yılında sadece 8 milyon adet olan icralık dosya sayısının 2018 sonu itibariyle yüzde 150 artarak 20 milyonu bulduğu ortaya çıktı.

Büyük çoğunluğunu elektrik, su, internet ve telefon faturaları ile kredi kartı borçlarının oluşturduğu icra dosyaları arasında, karşılıksız çeklerden ötürü açılan dosyalar da önemli yer tutuyor.

Borç dosyalarında ilk sırayı banka alacakları oluşturuyor. Banka borçlarını nafaka, vadesi gelmemiş borçtan dolayı uygulanan hacizler (ihtiyati haciz), ihtiyati tedbir talepli davalardan doğan hacizlilerin gelip, diğer dosyaların da bunları izlediği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube