Künefeden sonra ‘kabak tatlısı’ tüketiliyor!

ÖZKAN BAKKAYLI

Hatay’a has bir lezzet olan Kabak Tatlısının künefeyi aratmadığı bildiriliyor.

Künefeden sonra Hatay’da en çok tüketilen tatlıların başında kabak tatlısının geldiğini ifade eden imalatçılar, asıl lezzetinin Hatay topraklarında yetişen bal kabağından geldiğini ifade ettiler.

Kabak tatlısı imalatçıları, tarifini gazetemize anlatarak, “Bal kabakları önce çekirdeklerinden arındırılıp, dilimlendiriliyor. Kabağı dilimliyoruz, içindeki çekirdeği alıyoruz. İçinin alınması lazım, ondan sonra kireç işlemine geçecek. Yaklaşık bir gün kirecin içerisinde kalacak. Biri bir şekerle kaynayacak. Şekerlemesin diye içerisine limon atıyoruz. Limon çok önemli, atılmadığı sürece tatlı şekerleme yapar ve dayanma süresi az olur” dediler.

İmalatçılar, Hatay topraklarında yetişmesinden dolayı farklı bir lezzet oluştuğunu ve bunun borani yemeğinin de yapıldığını belirttiler.

Ayrıca, “Yemekten sonra ikişer dilim üzerine ceviz, muz veya tahinle yeniyor. Lifli bitki olduğu için hazmı da kolaydır. İçerisinde hiçbir katkı maddesi yok. Tamamıyla doğaldır, yağı yok, kızartması yok sadece kendisi, şeker ve vanilya bulunuyor” diye tarif ettiler.

Yörede künefeden sonra en çok kabak tatlısının tüketildiğini yineleyen imalatçılar, damak tadına lezzet kattığını vurguladılar.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube