Kurtarın bu çocukları!

VEYSEL SAVAŞ

Hatay’da küçük bedenleriyle çöp toplamak zorunda bırakılan çocuklar, iş sahalarına Suriyeli mülteci çocuklar eklenince mesai saatlerini daha erkene çektiler.

Günlük 10-15 lira için en az 13 saat çalışan çocuklara her gün yeni birileri ekleniyor.

Hatay’ın sokaklarında çöp konteynerlerinin başında yaşları 10-14 arasında değişen çocuklar, “Çöp karıştırmazsak para yok” diyerek mecbur bırakıldıkları zorlu yaşamı dile getiriyorlar. Sabahın erken saatlerinde şehrin sokaklarını gezen çocuklar, çöplerde topladıkları katı atıkları ayrıştırarak satıyor. Çalışma sahasına Suriye savaşından gelen mülteciler eklenince sokakta rekabeti arttırdı.

YÜREĞİMİZ BURKULUYOR

Vatandaşlar ise gazetemiz muhabirine “Şehrimizin hemen her köşesinde çöp konteynırlarını karıştırarak karton, metal, hurda toplayan ve bunları satarak geçimini sağlayan insanların var olduğu hepimizin malumudur.

Her ne kadar hükümetin yakın zamanda çıkardığı yasa ile hurda ticareti yapanlara ağır para cezaları öngörülmüş ise de; hemen her çöp konteynırının başında çöpü karıştıran insanların varlığında bir değişiklik olmadığı açıktır.

Evimizin önünde, işe giderken gelirken, kırmızı ışıkta dururken mikrop yuvası çöp konteynırlarını elleriyle karıştıran okul çağındaki çocukları görmek vicdan sahibi herkesi üzmektedir. Yaşıtları okul yolunda ders kitapları taşırken boyundan büyük, kilolarca ağırlıktaki hurda arabasını çekmeye çalışan çocuklar toplum vicdanını derinden yaralamaktadır” diye görüşlerini belirterek, yetkililere çözüm bulmaları çağrısında bulundular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube