Lezzetin üretimini bu eller yapıyor!

GÜLŞAH DÖNMEZ

Hatay mutfağının lezzetlerinden olmasının yanında tüm Türkiye’nin beğendiği bir lezzet olarak bilinen Kömbe’nin tahta kalıpları bu mesleğin son temsilcisi Şahin Kadınoğlu’nun hünerli ellerinde şekilleniyor. Türkiye’nin her noktasına kömbe kalıplarını gönderen tek adam olma unvanına sahip Şahin Usta, bu mesleği kendisine öğreten babası ile birlikte üretimlerine hız kesmeden devam ediyor.

Kömbe kalıbı yapmanın oldukça zahmetli olduğunu ifade eden Şahin Usta, en kaliteli Gürgen ağaçlarından yaptıkları kalıplarının belirli aşamalardan geçtikten sonra son şeklini aldıklarının altını çizerek çok sevdikleri mesleği yaşatmak adına ellerinden gelenin fazlasını yapacaklarını söyledi.

Kadınoğlu, “7 yaşında tanıştığım mesleğimde babamın verdiği eğitimlerden sonra 12 yaşında ilk olarak kömbe kalıbı işinin en hassas aşamalarından olan torna başına geçtim. Babamla birlikte çalıştığımız işyerimizde özenle seçtiğimiz Gürgen ağacı malzemelerimizi çizim ile başlayarak kesim, torna, içi oyulması, nakışının yapılması ve zımpara aşamalarının ardından son şeklini vererek piyasaya sürüyoruz. 25-30 farklı modelde ürettiğimiz ahşap kömbe kalıplarımız dayanıklı olması yönü ile de bilinmekte olup ev hanımlarından tam not almaktadır. Gelen siparişler doğrultusunda standart olan kömbe kalıplarımıza ilave olarak büyük ve küçük kömbeler içinde kalıplar yapmaktayız. İşimi severek yapmaktayım. Şu anda geçimimi kömbe kalıbı işimizden sağlamaktayım. Bana bu mesleği öğreten başta babam olmak üzere ona da bu işi öğreten değerli aile büyüklerimizden Allah razı olsun diyerek hepsine şükranlarımı sunuyorum. Şehrimize gelen yerli ve yabancı turistlerimiz işyerimizin olduğu sokaktan geçerken muhakkak bizleri bir süre izliyor ve bol bol fotoğraf çekiyorlar. Kömbe kalıbı yapımının son temsilcileri olduğunu söylediğimizde hepsi de bize yürekten teşekkür ederek bu mesleği ayakta tutma mücadelemizden dolayı teşekkür ediyorlar. Mesleğimizin gelecek nesillere aktarılması için aile bireylerimize ve bu mesleğe ilgi duyan gençlerimize ahşap kömbe kalıbı yapımını öğretmeye çalışıyoruz.” dedi.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube