Liste savaşında son gün! Kızan kızana…

METİN DİNGİL

Yerel seçim hazırlıklarını seçimlere 40 gün kala hızla sürdüren siyasi partiler, bir yandan da Meclis üyeliği adaylığı için kıyasıya bir mücadele veriyorlar.

AK Parti ve MHP’den oluşan Cumhur İttifakı ile İYİ Parti ve CHP’den oluşan Millet ittifakı Meclis Üyesi adaylarının kulis yaparak belirlenecek olan meclis üyeleri arasına girmek için gösterdikleri çaba da son güne girildi.

Bugün saat 17.00’a kadar ilgili seçim kurullarına listeleri vermek zorunda olan Siyasi Partiler hafta sonu Cumartesi gününden itibaren başlayan yoğun tempolarını bugünde sürdürecek.

Özellikle CHP’nin güçlü olduğu Defne, Samandağ ve Arsuz gibi ilçelerde Meclis üyeliği için yüzlerce Meclis Üyesi adayının başvuru yaptığı biliniyor.

Defne, Arsuz ve Samandağ’da CHP’nin başkanlık için Aday Adayı olan isimlerden Meclis Üyeliği için müracaat kabul etmemesiyle ilgili prensip kararı alındığı biliniyor.

Benzer durumun yaşandığı AK Parti de Meclis üyeliği için mücadele eden adaylar diğer siyasi partilerde olduğu gibi araya sokabilecekleri isimleri taciz ediyorlar.

Hatay’da en rahat parti ise HDP olarak göze çarpıyor. HDP Hatay’a bağlı Dörtyol ilçesi dışında aday çıkarmayacağını duyurdu. Bilindiği üzere hafta sonu Samandağ ‘adayımız’ olarak açıkladığı Çetin Sakallı ismini de gelen tepkiler üzerine geri çekti.

Siyasi partileri bekleyen bu zorlu süreçte ise en büyük sorun aday gösterilmeyen dolayısıyla da partisine kızarak rakip partilere çalışması muhtemel isimler yer alıyor.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube