Lütfen böyle kalsın!

ALİ YOLCU

‘Tarihe verilen önem bu işte!’ başlığı altında yayınladığımız haber sonrası harekete geçen ilgili ekipler, mozaiklerden oluşan ve haberde adı geçen tarihi eser bölgesini yabancı otlardan kurtardı.

Geride bıraktığımız 17 Kasım Cumartesi günü Özyurt Gazetesi birinci sayfa manşetinden yayınladığımız haber de hatırlanacağı üzere Defne ilçesine bağlı Çekmece mahallesinde bir bina kazısı sırasında ortaya çıkan tarihi eserlerin kaderine terk edildiğini işlemiş, yapılan kazı sonrası ortaya çıkan ve Müze tarafından koruma altına alınan bölgenin yabancı otlar ve dikenlere teslim olduğunu aktarmıştık..

Haberin yayınlamasından hemen sonra harekete geçen ilgili ekiplerin söz konusu bölgede kapsamlı bir temizlik çalışmasına girdiği ve mozaik eserlerin bulunduğu alanı komple temizlendiği gözlendi.

VATANDAŞLARDAN TEŞEKKÜR GELDİ

Yapılan temizlik çalışması için teşekkür eden vatandaşlar, tarihe gösterilen saygının aynı zamanda bir ülkenin geleceğine gösterilen saygı olduğunun altını çizerek, “Kazı sırasında çıkan Mozaik ve tarihi eser parçalarından oluşan bölgenin demir korkuluklar ile çevrilerek koruma altına alındığını o tarihlerde seyir alanı gibi olan ve birçok kişi tarafından ziyaret edilen tarihi eserlerin bugün yabancı otlar altında yok olmaya terk edilmesine gönüllerinin razı olmadığını söylediler..

Yapılan çalışma için bir kez daha teşekkür eden vatandaşlar, söz konusu hassasiyetin Hatay’da mevcut tüm tarihi eserlere gösterilmesini istediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube