Memurlarla oyun oynuyorlar!

Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Temsilcisi Hayrettin Şahin, toplu sözleşme görüşmelerinde hayal kırıklığı yaşandığını ileri sürdü..

BÜLENT KAVUK

Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Temsilcisi Hayrettin Şahin, 20 milyon vatandaşı doğrudan ilgilendiren, nüfusun 4’te 1’inin iki yıllık geleceğini şekillendirecek toplu sözleşme görüşmelerinin büyük bir hayal kırıklığına doğru gittiğini ileri sürdü.

Başkan Şahin, Vali Ürgen Alanında sendika üyeleri ile birlikte yaptığı basın açıklamasında, şu sözlere yer verdi:

“Geçtiğimiz yıl gerçekleşen resmi enflasyon %20,3 oldu. Pazar enflasyonu %50’denfazla. Doğalgaza %18, Elektriğe %34, Şekere % 16, Sigaraya %50, Köprü geçişine % 47. Memura, emekliye gelince % 3,5 + % 2,5 zammı reva görüyorlar.  Dün gece ansızın Sayın Bakanın, yetkili ama etkisiz Ali bey’i bakanlığa çağırdığını, buçukların 4+4’e yükseltileceğini tüm kanallarda yayınlanan son dakika haberlerden öğrendik. Yine bir gece yarısı ansızın memurlarla oyun oynuyorlar. Memuru, emekliyi, dul ve yetimi sahipsiz sanmayın. Sizin oyuncağınız değiller. Hükümet, enflasyon hedefinin bile altında zam teklif ederek resmen bizleri sefalete sürüklüyor. Biz buçuklu toplu sözleşmeleri çok gördük, memurun masada yarım puana nasıl terk edildiğine hep beraber şahit olduk.

Sendikacılık hakkı yerden kaldırmaktır. Rica minnet makamı değildir. Biz, toplu sözleşmenin başından beri hep “Hedef enflasyona endeksli maaş zammından vaz geçin” dedik. Biz “Enflasyonun üzerinde zam yapın, refah artışı sağlayın” dedik. Biz, ekonomik kurtuluş istedik. Buradan bir kere daha ilan ediyoruz; Toplu sözleşme görüşmeleri normal seyrinde ilerlemiyor! Pazarlıkların başından beri ısrarla bir müzakere sürecine geçilmesi gerektiğini ifade ettik. Ne yetkili konfederasyon ne de işveren tarafı konuları müzakere etmeye yanaşmıyor. Sözleşmelilere kadro, Vergi dilimleri,  3600 ek gösterge, Yardımcı hizmetlilerin kadroya geçirilmesi, Bütün ek ödemelerin emekliliğe sayılması, Memurlara da bayram ikramiyesi verilmesi, Liyakati yerle bir eden, adaletsizliğin kaynağı mülakatın kaldırılması, gibi bütçeye getireceği ekonomik yükü sınırlı olan ya da hiçbir mali yük teşkil etmeyen konular masadan kaçırılmaktadır. Süreç henüz sonlanmamışken, bir şansımız daha varken bu konularda adım atılması yönündeki ısrarımızı bir kere daha yineliyoruz.

Gelin bir memur paketi hazırlayalım ve bu saydığımız konuları 1 Ekim’de TBMM gündemine getirerek memurların yaralarını saralım. Bizim üretimden gelen gücümüz var. Bizim birlikteliğimizden gelen gücümüz var. Kamu görevlileri ve emeklilerle adeta alay edenlere verilecek güçlü bir cevabımız elbette vardır. Milyonlarca dar ve sabit gelirliyi enflasyona ezdirecek bu yaklaşımı kabul etmiyor, bu teklifi yok sayıyoruz. Kamu işveren tarafından tez zamanda mali ve diğer taleplerimizi içeren yeni bir teklif paketi sunmasını istiyoruz. Dünyanın en büyük ekonomisine sahip olduğumuzu söyleyeceğiz, ama ne hikmetse memur ve emekli bunu görmeyecek. 420 bin üyemizle, haklarımız için yapılacak her türlü mücadeleye yasal sınırlar içinde olmak kaydıyla desteğe hazır olduğumuzu buradan bir kere daha ilan ediyoruz. Bizim mangal gibi yüreğimiz, çelik gibi bileğimiz, hiç kimseye teslim etmediğimiz hür irademiz var. Bütçe onların, meydanlar bizimdir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube