Mezbahalarda kesilmeyen etleri kesinlikle tüketmeyin!

HABER MERKEZİ

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Mustafa Kemal Üniversitesi ve Hatay Kent Konseyi işbirliği ile son günlerde halk sağlığını ciddi anlamda tehdit eden şarbon hastalığı konferansı gerçekleştirildi.

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Hatay Kent Konseyi Başkanı Dr. Nevide Kimyon, şarbon hastalığının ne olduğu, nasıl bulaştığı ve hastalığa karşı alınabilecek önlemler ile ilgili farkındalık yaratmak amacı ile konferansı hayata geçirdiklerini belirtti.

Prof. Dr. Kalacı, moderatörlüğünde gerçekleştirilen konferansta konuşmalarını gerçekleştiren Prof. Dr. Elmalı, şarbon hastalığının en çok koyun, keçi ve sığır gibi hayvanlarda göründüğünün altını çizerek; “Bu mikrobik hastalığın etkeni bacillus anthracis isimli bakteridir ve dezenfektanlara karşı oldukça dirençlidir. Bu bakteri toprakta, merada ve sularda 50-60 hatta 100 yıl canlı kalabilir. Sadece hayvana temas ya da etini tüketmek ile bulaşır, insandan insana bulaşmaz. Şarbon hastalığı taşıyan hayvanların mutlaka yakılarak ve üzerine kireç dökülerek imha edilmesi gerekir” açıklamalarında bulundu. Konuşmasının sonunda Elmalı, ne şekilde olursa olsun mezbahalarda kontrol altında kesilmeyen etlerin kesinlikle tüketilmemesi gerektiği hususunda uyarılarda bulundu.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube