Milyonlarca dolar çökmeye devam ediyor!

ALİ YOLCU

Ortak miras olarak kabul edilen ve Antakya’nın son 200 yılına tanıklık etmiş tarihi yapıların kaderine terk edilmesi hem üzüyor hem de düşündürüyor. Eski Antakya adıyla tabir edilen Antakya’nın doğu yakasında mevcut yüzlerce tarihi binanın bir bölümü çökme tehlikesi yaşıyor. Hatta binaların bulunduğu tarihi sokaklarda ikamet eden vatandaşlar tarihi yapıların döküntüleri nedeniyle mahallede dahi yaşamak istemiyor.

Yaşanan tehlike nedeniyle çocuklarını dahi dışarı salamadıklarını ve küçük büyük herkesin sokaklarda güvenli bir şekilde yürüyemediğini aktaran mahalle sakinleri, “Binaların çatısından, duvarından her an başınıza bir şey düşebilir. Tarihi binalar parça parça dökülüyor. Ancak bu binalara müdahale eden yok. Yıllardır yaşadığımız bu soruna artık bir çare bulunmalıdır” dediler.

TURİSTLERE HİZMET EDEBİLİR!

Mahallenin bir bütün olarak meskenlere kapatılıp yapıların restore edilmesini isteyen turizmciler ise, “Bu mahalle bir başka ülkede olsa yılda milyonlarca dolar turizm getirisiyle değerlendirilirdi. Ancak Türkiye’de olunca iş değişiyor ve milyonlarca dolar değerinde ki evler harabeye dönüyor” dediler.

Tarihi binaların restore edildikten sonra Turistlere pansiyon hizmeti vermek suretiyle kiraya verilebileceğini aktaran Turizm firma temsilcileri bu projeden hem turizmin faydalanabileceğini hem de ev sahiplerine de beli bir gelir getirebileceğini söylediler.

Fotoğraflarda değerlendirilmeleri halinde milyar dolarlarla anılan tarihi evler ve bugün içinde bulundukları vahim durum görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube