MKÜ Diş Fakültesinden çağa uygun eğitim!

ALİ YOLCU

Mustafa Kemal Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ‘Fantom Laboratuvarı’ öğrencilerin pratikte bilgilerini pekiştirmeleri için büyük katkı sağlıyor.

Çok ciddi bir bütçe ayrılarak yaşama geçirilen Fantom Laboratuvarını ziyaret ederek incelemelerde bulunan Haber Ekibimiz Laboratuvar ile ilgili Mustafa Kemal Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nizami Duran’dan bilgi aldı.

Laboratuvarda bulunan araç, gereç ve cihazlar ile eğitim öğretim süreci hakkında detaylı şekilde bilgi veren Prof. Dr. Duran, bu süreç içinde öğrencilere diş hekimliğinin henüz okul sıralarında iken uygulamalı olarak öğretildiğini söyledi.

“Diş Hekimliği eğitiminin, teorik eğitimin yanında büyük ölçüde pratik eğitimi de içeren bir yapıya sahip olduğunu aktaran Prof. Dr. Nizami Duran, Pratik eğitimin birbirine son derece bağlı klinik öncesi ve klinik uygulamalarından oluştuğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “Diğer tüm Diş Hekimliği fakültelerinde olduğu gibi Fakültemizde de klinik öncesi eğitimi diş morfolojisinin öğrenilmesi ve el becerisinin geliştirilmesini amaçlayan ‘manipülasyon’ dersi ile başlar. Fakat günümüzün gelişen teknolojik olanakları ve yapılan ar-ge çalışmaları Diş Hekimliği eğitim teknolojilerini de değiştirmiş ve Diş Hekimliği öğrencileri için yeni eğitim olanakları yaratmıştır. Yapılan birçok bilimsel çalışmada da yer verildiği gibi, Diş Hekimliği öğrencilerinin ideal çalışma pozisyonlarını öğrenmeleri ve klinik öncesi eğitimleri mesleki gelişim ve yeterlilik açısından gereklidir ve bu eğitimi en iyi şekilde klinik öncesi fantom laboratuvarlarında alabilirler” dedi.

BİREBİR EĞİTİM ALINIYOR GİBİ

Prof. Dr. Duran sözlerini şöyle bitirdi: “Eğitimcinin önünde bulunan fantom modeli ve modele üstten bakan bir kamera sayesinde öğrenciler, önlerinde bulunan monitörlerde eğitimcinin fantom modeli üzerinde uyguladığı işlemleri sanki birebir eğitim alıyormuş gibi izleyebilmekte ve kendi fantom modelleri üstünde uygulayabilmektedir. Fantom modellerin diş sertlikleri, öğrencinin sanki gerçek bir hastada çalışıyormuş gibi hissedebilmesi için gerçek dişe çok yakın olarak üretilmiştir. Öğrenciler model üzerinde aeratör ve mikromotor ile uygulama yapabilmekte, protetik, restoratif ve endodontik işlemlerin deyimini kazanmaktadırlar” dedi.

EĞİTİM KALİTESİNİ YÜKSELTTİ

Öğrencilerimizin klinik öncesi eğitimlerinde çok önemli bir yer kaplayacak olan fantom laboratuvarı, öğrenciye sadece gerçek hasta üzerinde uygulama yapmadan önce gerçeğe yakın bir deneyim vermekle kalmamakta ayrıca hekim adayının kendi sağlığı için çok önemli olan doğru pozisyonda çalışmayı da öğretmektedir. Dolayısıyla meslek hayatı boyunca yararını göreceği bir bilgi, daha klinik eğitimine başlamadan önce öğrenciye kazandırılmış olmakta ve ileride karşılaşabileceği ergonomi kaynaklı mesleki risk faktörlerinden uzaklaştırılabilmektedir. Modeller üzerinde yapılan uygulamalar fakültemizin eğitim kalitesini olumlu yönde etkileyecek ve öğrencilerin klinik uygulamalara olan hâkimiyetini arttırarak gerçek hasta üzerine yapacağı işlemlerin daha yüksek kalitede olmasını sağlayacaktır. Dolayısıyla fantom laboratuvarında hekim adaylarının alacağı eğitim sadece hasta sağlığı açısından değil, hekimin meslek hayatında karşılaşabileceği sağlık problemlerinin önüne geçilebilmesi açısından da faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube