Mütevazı insan kime denir?

Mütevazı insan kendinden söz etmeyen insandır demiş Jean De La Bruyere…

Mütevazı insan: Yetinmeyi bilen yetindiğine şükreden kendi kadar diğer insanları düşünen eğitilen eğiten, gururlu, büyüklenmeyen, güzel ahlaklı bir o kadar alçakgönüllü insan tipidir.

Alçakgönüllü olmak mutlu yaşamı kazandırır çünkü mutlu olmak için sabır ve başarı gerektirir bunu da alçak gönüllükle rahatça başarabiliriz.

İşinde ailesinde çevresinde kibirli olan insanların daha mutsuz oldukları aşikâr..

Kimse kendini beğenmiş ukala en küçük şeyde müteşekkir olunmasını bekleyen her şeyde kusur arayan ve kusuru ayıplayarak kapatan bir annenin veya babanın evladı olmak istemez..

Kimse iş ortamında kendisini ezen kendi olmadan işin yürümeyeceği izlenimini veren arkadaşlarının var olmasını istemez.

Alçak gönüllü insan nerden gelip nerden gideceğini bilen insandır ve bir elin ses çıkarmayacağını asıl olan birlikteliğin ses çıkardığını bilen ona göre alkış tutan insandır..

Mütevazı insan hatalarını kabul eden kusurlarını örtmek yerine kabullenen egosu olamayan insanlar arasında sınıflandırma yapmayan bilgili ve bilgisini paylaşan insandır peki biz veyahut çevremizdekiler böyle insanlar mıyız?

Ne yazık ki etrafımızda hep kendini öven, kendinden söz eden bencil, küçük dağları ben yarattım havasına hâkim insanların sayısı fazla.

Barındırdıkları hırsın eseri olan egolarının kendilerini yönlendirmesine izin veren bu insanların olumlu veya olumsuz hayatımıza kattığı tek şey hayatımızı zorlaştırmaları..

Bu insanları memnun etmek imkânsızdır..

Hep daha iyisini isterler ve bunu isterken kendilerini övmekten geri durmazlar..

Hâlbuki içinde bulundurduğu can bile emanet.

Kime neyi ne için övdüklerini bilebilene aşk olsun..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube