Ne yazık ki 6. sıradayız!

Türkiye’de 2019 yılının ilk 6 ayında; 83’ü tabanca, 49’u tüfekle, 68’i elektrikli testere dâhil olmak üzere kesici aletlerle toplam 272 kadın cinayeti işlendi. Cinayetlerin Türkiye haritasında, Hatay 6. sırada yer alıyor 

METİN DİNGİL

İlimiz Hatay’da 2019 yılın ilk 6 ayında 8 kadın cinayetinin işlenmesi tedirginlik havasına neden oldu. Kimi boşandığı eski kocası, kimi ise reddettiği erkek tarafından katledilen kadınlar ne yazık ki geleceğe dair umutlarını, çocuklarını ve sevdiklerini geride bırakmak zorunda kaldılar.

Yılın ilk 6 ayında yaşama geçen 8 kadın cinayeti ile Hatay Türkiye’de en çok kadın cinayeti işlenen 6 il oldu.

2019’un ilk 6 ayında 81 ilden 61’inde kadın cinayeti yaşandı. Kadın cinayetlerinin en çok yaşandığı il, 49 olayla İstanbul. 18 kadın cinayetiyle Adana ikinci, 16 cinayetle İzmir üçüncü sırada. Dördüncü sırada, 11 olayla Bursa, beşinci sırada 9 olayla Konya gelirken, 8’er olayla Hatay, Kocaeli ve Diyarbakır altıncı sırayı paylaşıyor. Antalya, Aydın, Mersin ve Samsun 7’şer olayla yedinci sırada. 6 olayın yaşandığı Ankara sekizinci, 5’er olayın yaşandığı Batman, Malatya, Manisa, Osmaniye, Tekirdağ ve Urfa dokuzuncu, 4’er olayın yaşandığı Eskişehir, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Trabzon ise onuncu sırayı paylaşıyor.

Türkiye genelinde 61 ilde yaşanan bu kadın cinayetlerinde 222 kadın ve aile bireyi, kadının en yakınındaki erkekler tarafından öldürüldü. 128 kadın ve aile bireyi de yaralandı. En çok kadın cinayeti 51 olayla Ocak ayında yaşanırken, onu 50 olayla Mayıs, 49 olayla Haziran izledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube