Neden şişmanlıyoruz?

Şişmanlık çağımızın en önemli hastalıklarının başında kabul ediliyor. Beraberinde bir sürü rahatsızlık getirmektedir. Tek bir sebebi olmamakla birlikte ana kaynağı, zihinsel kalıplar ve kişinin kendiyle ilgili imajıdır. İnsanın kendiyle ilgili özimajı beden görüntüsünü de yakından ilgilendirir. Sürekli toplum baskısını üzerimizde hissediyorsanız, ‘başkaları ne der’ üzerine kurulu bir yaşamınız olur.

Bu başkaları, bir dirhem et bin ayıp örter, diyorsa ve siz buna inanıyorsanız, korunma ihtiyacınız doğar. Başkalarından gelebilecek eleştirilerden, incinmelerden, acılardan, hakaretten, taciz dolu bakışlardan, cinsel yaklaşımlardan korunma ihtiyacınız sonucu, bedeninizde yağlanma yaratarak koruyucu bir kalkan oluşturabilirsiniz. Dikkat ederseniz, eşinden ayrıldıktan sonra kimi kadınların kilo aldıklarını görürsünüz.

Ruhsal Obezite

Kilolu insanların çoğunluğu, hayattan korkmaktadır. Gelecek kaygısı taşırlar. Kendilerini güvende hissetmezler. Bu yüzden çok yönlü toksin biriktirirler. Bunun da geri bildirimi kilolu bir beden olabiliyor. Ruhsal obezite derken tam da bunu kastediyoruz. Bedenden önce ruhsal alan obezleşiyor. Burada olumsuz duygular belirleyici olabiliyor. Duygusal toksinler, zihinde ve bedende birikim demektir. Ruhumuzda ne kadar çok toksin biriktirmişsek bedenimiz o kadar çok kiloyla bize karşılık verebilmektedir. Bu yüzden tüm fazlalıkları atmaya zihnimizden ve ruhumuzdan başlamalıyız. Bunu yapmadığımız müddetçe ne kadar egzersiz yaparsak yapalım, ne kadar diyet uygularsak uygulayalım kilo veremeyiz.

Kendilerini sevmeyen, değer vermeyen dolayısıyla kendilerine saygı duymayan insanlar, kendileriyle pek ilgilenmezler. Hep başkalarını düşünürler. Kilo sorunu da tümüyle denge ile ilgilidir. Bu alanda da kişinin kendi ihtiyaçlarını karşılamadan başkalarına yardım etme eğilimi incelenmeli. Verici bir kalıp varsa mutlaka değiştirilmeli.

Kullanılan bazı ilaçlar, çevresel faktörler, stres, endişe, beslenme alışkanlığı, hareketsizlik vb. şişmanlığa katkıda bulunur. Bu anlamda şişmanlık sorununa Holistik (bütünsel) bakmak gerekir.

Danışmanlık merkezimize kilo kontrolü hedefiyle gelen danışanlarımıza ilk adım olarak, bedenleriyle barış imzalamalarını ve onu sevmelerini öğretiyoruz. Bu adımı atınca gerisi kendiliğinden geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube