Nedime Keser Halk Eğitimi Merkezi “SANAT GECESİ”

Öğretmen; Zihnine olduğu kadar yüreğine de dokunmalı çocuğunun…  Bundan otuz dört yıl önce yüreğime dokunan öğretmenlerimden Sabri Tazeaslan’ın davetlisi olarak Nedime Keser Halk Eğitimi Merkezi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladıkları Sanat Gecesi’ne katılmıştım.  Öğrenciliği de dahil olmak üzere tam otuz yedi yıl Hatay Erol Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde emek veren, öğretmen, bölüm şefi, müdür yardımcısı ve müdür görevlerini en layıkıyla yapan, okulu evi gibi bilen, yüreği hep ülke sevdasıyla çarpan değerli öğretmenim; Nedime Keser Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Sabri Tazeaslan’ın açış konuşmasıyla hala öğreniyordum. Emeği, sevgiyi, sevmeyi öğretmişti. Tezgâh başında dirençle, güvenle çalışmayı öğretmişti. Paylaşmayı, temizliği, ülke sevgisini, teknik çizgilerle uluslararası anlaşmayı öğrenmiştik kendisinden.

“Dinlerin, dillerin, medeniyetlerin beşiği kadim toprağı Antakya’mızda birlikte nefes aldığımız, aynı aydınlığa doğru ilerlemeyi umut ettiğimiz çok kıymetli misafirlerimiz,

gönlü güzel insanlar vardır
hani etrafına geniş gölgeler uzatan
gökyüzü kadar engin
değeri tarifsiz güven pınarı,
gönlü zengin…

Sanata bu kadar şefkatle sarılan, sanatı saygıyla kucaklayan, gecemizi onurlandıran siz değerli konuklarımızla birlikte olmanın verdiği mutluluk ve heyecanla, hepiniz gecemize hoş geldiniz, şerefler verdiniz.” Açış konuşmasıyla; müziğin, şiirin, türkülerin umudun çiçek açtığı bir sanat gecesi başlamış oldu.

Aynı sahnede rahmetli öğretmenim, koro şefim Yusuf Beyhan ve arkadaşlarımla sayısız kez bulunmuştum. Bağlamanın tellerine her dokunuş yüreğimi sızlatıyordu. Kendisi de çalışmalarına katılmış birisi olarak sağ yanımda oturan Ömer Bayraktar Ağabeyimle Yusuf Beyhan öğretmenimi bir kez daha rahmetle andık. Birkaç koltuk ötede Hayırsever Keskin Keser Bey, eşi, Vali yardımcısı Sayın Meral Batı Demirbaş, Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan Bey oturuyordu. Hemen yanlarında bu güzel gecenin mimarlarından Sabri Tazeaslan öğretmenim, eşi İnci Hanım. Salon sanat sevdalısı insanlarla doluydu… Gördüğüm kadarıyla uzun yıllar birlikte çalıştığımız öğretmen arkadaşlarım, yani Sabri Tazeaslan sevenleri vardı çoğunlukta. Tabi ki sevgi sonsuzdur. Nefes aldığımız sürece öğretmenimin yanında her daim yer alacağız.

Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Kemal Karahan Bey hayırsever Keskin Keser Bey’e çiçek takdimi yaparken Keser’in yaptığı kısa konuşmasında çok duygulu anlar yaşandı. Adına yaptırdığı Halk Eğitim Merkezi “Nedime Keser” adıyla anılıyor. Çok genç yaşta annesini kaybeden bir çocuk konuşuyordu sahnede. “Annemi kırk bir yaşında kaybettim, okumamı çok isterdi, adına yaptırdığımız bu merkezde sizlerle beraber olmaktan dolayı çok mutluyum” dedi.

türkülere yanıyorsa yüreğin

yak bir türkü gece gündüz fark etmez

vur tezeneyi tellere tellere

aç yüreğini dostça muhabbete

 

Türkülerimiz, binlerce yıllık Anadolu kültürünün bir mirasıdır. Türkü söylemek; yatağında ilerleyen suyun akışı gibi doğal, aktıkça kendini durultan su gibi temiz bir ahenktir. Görkemli uygarlıklara sahne olmuş bu topraklar, farklı yöresel zenginlik ve tatlarıyla her bölgeyi tanıma şansı verir bizlere. Kırşehir’in güllerini de Ege, Karadeniz, Akdeniz’in kır çiçeklerini de kısaca her bölgenin rengini, kokusunu hissederiz türkülerde. Aynı zamanda tiyatro sanatçısı ve sunucu İbrahim Kaşdaş kardeşimin güzel sunumu ile güzel duygu deryası içinde yüreklerimizi sanat gecesi akışına bırakmıştık.

Sanat Gecesi, birbirinden güzel sürprizlerle dopdoluydu. Sanatın birleştirici gücüyle izleyenler sevgi doluydu, heyecanla izliyor ve alkışlıyorlardı. Daha çok artmalı, büyümeli bu sevgiler. Nedime Keser Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Sabri Tazeaslan; kardeşliğin, birlikte olmanın, gönül gönüle, omuz omuza yaşamanın sevinci, mutluluğu ve sevinci ile “Sanat Gecesi” programını hazırlayan, emekleri geçen tüm arkadaşlarına, sevgili kursiyerlerine ve geceye katılan sanat dostları misafirlere de sonsuz teşekkürlerini sunmuştu.

Ben de sevgilerin çoğalmasında tüm öğretmen ve kursiyerlerine kapıları açan, gönlünü açan bu bu güzel gecenin oluşmasında katkıları olan çok değerli öğretmenim Nedime Keser Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Sabri Tazeaslan’a çok teşekkür ediyorum. Kentimize bu güzel okulu kazandırdığı için ve daha önemlisi çok genç yaşta kaybettiği değerli anneleri rahmetli Nedime Keser’i sonsuza dek yaşattığı için geceye katılan hayırsever Keskin Keser Beyefendiye teşekkür ediyorum. Gecenin hazırlanmasında emeği geçen tüm arkadaşlara binlerce kez teşekkür ediyorum.

Sanatla kalın, edebiyatla kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube