Nedir yaşlılık

İnsan tek başına nedir ki? Yaşlısı, genci, çocuğu birlikte güzel oluruz. İyi oluruz birlikte olduğumuz zaman. Mutlu oluruz paylaştığımız vakitler. Ve her daim umutlu oluruz insana dair tüm güzellikleri düşününce…

Dedem İsa Koç 90 yaşında Kore Gazisi, zaman zaman diyorum, çünkü yaşam koşuşturmamız bizleri tutsak ediyor. Ninemin vefatından sonra hayat yalnızlaştı onun için. Annem, teyzem ve dayılarım her ne kadar yalnız bırakmasalar da Dedem artık yalnızdır. Her şeyini paylaştığı hayat arkadaşı yok artık. Gündüzleri genelde yaşdaşlarının bir arada olduğu El-Arabi Makamı’nın bulunduğu parkın içinde takılır. Banklarda bir arada oturur, sohbet ederler. Bir ara oradan geçerken yanlarına yaklaştım, elini öptüm ve diğer arkadaşlarıyla merhabalaştım.

İçtenlikli sohbetlerine katılmak beni mutlu etmişti. Genelde her gün aynı kişiler günün belli bir saatinde gelir, bir arada olurlar. Birisi diğerine şöyle diyordu: “Birisi gelmedi mi ya da geç geldi mi ister istemez acaba hasta mı, ya da öbür tarafı mı gitti diye düşünmekten kendimizi alamıyoruz. Bir bir eksiliyoruz.” Ve ardından gülüşüyorlar.

Yaşlılık zor bir yalnızlık. Kalabalık içinde kendinizi yalnız hissedersiniz. Lütfen onlara zaman ayırınız.

nedir yaşlılık
neden korkuyorsun yaşlanmaktan
her aktığın yerde hayat veriyorsan
ne korkuyorsun

dağdaki ağaca
bayırdaki çiçeğe su veriyorsan
neden korkuyorsun gitmekten
umudunu sevdadan yana aç
hangi mevsimdeysen eğer
yüreğindeki bahar solmasın
açsın çiçeklerin renk renk
koksun miski amber…

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube