Nesli tükenmek üzere olan SEMENDER Samandağ’da ortaya çıktı

ÖZKAN BAKKAYLI

Samandağ ilçesine bağlı Batıayaz mahallesindeki bahçesinde yürüyüş yaparken önüne çıkan Kertenkele’nin aslında Türk Semenderi olduğunu anlayan ilimizin tanınmış veteriner hekimlerinden Metin Hatun, Türk Semenderini görüntüledikten sonra yeniden doğaya bıraktı. Doğada herkesin gördüğü bildiği kertenkeleler ile Türk semenderinin benzerlikleri edeniyle birbirinden ayrıt etmenin güç olduğunu aktaran Veteriner Hekim Metin Hatun, “Bahçemde yürüyüş yaparken gördüm. Hemen onun Türk Semenderi olduğu anladım. Çok heyecanlandım. Nesli tükenmekte olan bir havyan. Fotoğrafını ve videosunu rahatsız etmeden çektim” dedi.

HAYVANIN ÖZELLİKLERİ

Bu hayvanların ilginç özellikleri olduğunu katrana Metin Hatun Türk Semenderinin nerede görülebileceğini, ne yediğini ve nasıl çoğaldığını ise şu cümlelerle ortaya koydu;

“Semenderlerle kelerler arasında kesin bir çizgi çizmek mümkün değil. Ama semenderler daha iri yapılı iki yaşamlılardır. Suda da daha az kalırlar. Bazen bu hayvanların, sürüngenlerden kertenkeleler oldukları sanılır. Fakat semenderlerin başları yuvarlaktır. Derileri pulsuz ve düzgündür. Buna karşılık kertenkelelerin başları daha sivri, derileri de pulludur. Benekli semender ya da ateş semenderi, Fransa ve İspanya’dan orta ve güney Avrupa’ya kadar yayılır. Oradan da Anadolu’ya geçer. Hayvanın boyu 19 santim civarındadır. Bunun 8.25 santimi kuyruktur. Benekli semenderin rengi dikkat çekicidir. Hayvan parlak siyahtır, üzerinde sarı, turuncu, bazen kırmızı lekeler bulunur. Bunlar kimi bireylerde birleşerek vücut boyunca uzanan çizgiler oluşturur. Benekli semenderler uyuşuk hayvanlardır. Yılın sıcak mevsimlerini kütüklerdeki yarıklarda, taşlar arasında ya da ıslak korular ve yamaçlarda, sık bitkilerin altında geçirirler. Suya ender olarak girerler. Suyun altında bir dalışta ancak birkaç dakika kalırlar. Geceleri ya da şiddetli yağmurlardan sonra benekli semenderler besin aramaya çıkar ve solucanlar, sümüklü böcekler, iri böceklerle küçük kabuklular gibi ağır hareket eden canlıları avlarlar. Ekimden marta kadar (bulundukları değişik yerlerin iklimine göre) taşların ve kütüklerin altında, ya da çatlaklarda kış uykusuna yatarlar. Böyle bir yerde iki ya da daha fazla semendere rastlanabilir” dedi.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube