Obezite şeker hastalığına davetiye çıkarıyor!!

Evde kalarak koronavirüsten korunmaya özen gösteriyoruz, ancak bu yaşam tarzının, uzun vadede başta obeziteye davetiye çıkarıyor.
Evde geçirdiğimiz günlerde yeme alışkanlıkları da birçok kişi için oldukça değişti. Bu süreç aslında stresin yeme durumunu tetiklediğini ve özellikle karbonhidrat içeren besinleri tüketme arzusunu artırdığını bir kez daha bize gösterdi. Şu an için önceliğimiz koronavirüsten korunmak gibi görünse de evde geçirdiğimiz bugünlerde yaşam tarzımızın bizler için uzun vadede farklı sağlık sorunlarına sebep olabileceğini de unutmayalım. Özellikle artan karbonhidrat ve enerji alımı bu dönemde kilo almanıza sebep oluyorsa lütfen dikkat! Fazla kilo ve obezite birçok sağlık problemine sebep olabiliyor ve bunlardan biri de insülin metabolizması ve bu nedenle tip2 diyabete davetiye!!

Tip 2 diyabet için risk faktörleri

Taşıdığınız risk faktörü sayısı arttıkça riskiniz de artıyor unutmayın! Elbette bazı risk faktörlerini değiştirmemiz imkansız. Ailede diyabet öyküsü veya artan yaş gibi faktörler değiştiremediklerimiz arasında yer alsa da eminim değiştirebileceğiniz birçok risk faktörü bulabilirsiniz. İşte Tip 2 diyabet risk faktörleri: “Ailede diyabet öyküsü, fazla kilo, sağlıksız diyet, fiziksel hareketsizlik, artan yaş, yüksek tansiyon, bozulmuş glikoz toleransı (IGT), gestasyonel diyabet öyküsü, hamilelik sırasında yetersiz beslenme.”

Araştırmalar

Eğer Tip 2 diyabete genetik yatkınlığınız varsa bunun yanı sıra hem obezite hem de olumsuz yaşam tarzına sahipseniz, yani bu üç risk faktörünü de içeriyorsanız 14.5 kat daha artmış Tip 2 diyabet geliştirme riskine sahipsiniz. Kısacası bu çalışma bize hem kilo yönetiminin hem de sağlıklı yaşam tarzının Tip 2 diyabetin önlemesinde kritik olduğunu gösteriyor.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube