Pamuk hasadı bitiyor!

ALİ YOLCU

Beyaz altın olarak bilinen ve Çukurova bölgesi ile Amik Ovasında sıkça ekilerek ekonomiye kazandırılan pamuk ve pamuk toplama işinde sona gelindi.

Pamuk tarlalarının neredeyse tamamının toplandığını belirten pamuk üreticileri ve pamuk toplayan işçiler, “Kıyıda köşede kalan yerler var. Hasat en fazla birkaç gün daha sürer” dediler.

Birkaç yıldan bu yana olduğu gibi bu yılda pamuk toplayan insanların büyük bir bölümünü Suriyeliler oluşturdu. Çoluk çocuk pamuk toplama işine soyunan Suriyeliler hem pamuk tarlalarında ki pamuğu kaldırıyor hem de para kazanıyor.

Aralarında ki az sayıda ki Türkler ise pamuk toplama işinin artık eskisi gibi para getirmediğini savunuyor.

İşçiliğin ucuz olduğu ülkemizde sıkıntılı günler yaşadıkların söyleyen Pamuk işçileri, bu işe soyunan Suriyeliler ile birlikte artık daha zor para kazanabildiklerini söylediler.

ÖĞRENCİ SORUNU BU YILDA YAŞANDI

Önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda çok sayıda öğrenci ailesiyle birlikte pamuk tarlalarında çalıştığı için okuluna geç başlayacak.

Pamuk hasadının bitmesiyle okullarına başlayabildiklerini anlatan öğrenciler, “Çok istememize rağmen bugün okula gidemiyoruz. Çünkü ailelerimiz ile tarlada pamuk topluyoruz. Biz de arkadaşlarımız gibi ilk gün sınıflarımıza girmek isterdik ama ekonomik nedenlerden dolayı tarlaya gelmek zorunda kaldık. Hasat mevsiminin bitmesine de zaten günler kaldı. Bitince biz de okulumuza kavuşacağız” dediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube