Pazarlar, kışlık sebze ve meyvelerle doldu taştı!

ALİ YOLCU

Antakya ve Defne ilçesinin farklı noktalarında hazırlanan alanlarda tezgâh açan semt pazarları vatandaşların olağanüstü ilgisiyle karşılaşıyor. Bu yıl sebze ve meyve fiyatlarının oldukça yüksek olmasına rağmen alışveriş yapmaktan başka çareleri olmadığını ileri süren vatandaşlar, “Fiyatlar ne kadar yüksek olursa olsun alışveriş yapmak zorundayız. Çünkü her şeyden vazgeçebiliyorsunuz ancak mutfaktan vazgeçebilme şansınız yok” dediler.

Sadece birkaç ay öncesine göre 50-60 liraya dolan bir filenin bugün 100 lira altında dolmadığını hatırlatan Antakya ve Defne ilçelerinde ikamet eden insanlar “Dar gelirli vatandaşlarımızın Allah yardımcısı olsun” dediler.

GİRDİ FİYATLARI YÜKSEK

Fiyatların doların yükselmesiyle bu hale geldiğini aktaran vatandaşlar, “Sebze ve meyveyi biz üretiyoruz. Yani yerli. Böyle olmasına rağmen dolar ile nasıl bir bağlantı kuruluyor anlamış değiliz. Pazarda tezgâhı olan satıcılar doların yükselmesine bağlı olarak sebze ve meyve fiyatlarının yükseldiğini söylüyorlar” ifadesinde bulundular.

Konuya ilişkin görüşlerine başvurduğumuz semt pazarlarında tezgâhları bulunan pazarcılar ise sebze ve meyveyi kendilerinin de pahalı aldıklarına dikkat çekerek, “Bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Biz de Sebze ve Meyve Haline gittiğimizde karşılaştığımız fiyatlardan şaşkınlık yaşıyoruz. Sebze ve meyvelerini büyük bir bölümü il dışından geliyor. Nakliye, Aracı derken fiyatlar yükseliyor. Çiftçiler de ilaç türleri dâhil olmak üzere tarım da kullandıkları birçok maddeyi pahalı aldıkları için bunu fiyatlara yansıtıyorlar” dediler.

Fotoğraflarda bir semt pazarı ve bu semt pazarında çeşit çeşit meyve ve sebzeler yanı sıra alışveriş yapan vatandaşlar görülüyor.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube