Planlı ve organize bir saldırı!

Saldırıya uğrayan Diyarbakır Barosuna, aralarında Hatay Barosunun da bulunduğu 55 Barodan destek açıklaması geldi..

ÖZKAN BAKKAYLI

Saldırıya uğrayan Diyarbakır Barosuna, aralarında Hatay Barosunun da bulunduğu 55 Barodan destek açıklaması geldi.

Açıklamayı kamuoyu ile paylaşan Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez, mesleklerine ve meslektaşlarına dönük saldırılara bir yenisinin daha eklendiğini söyledi.

01 Mart 2019 tarihinde Diyarbakır Baro Başkanı, Baro Yönetim Kurulu Üyesi ve Baro üyesi meslektaşlarına ve baro çalışanlarına, Diyarbakır Adliyesi önünde her Cuma yapılan Tahir Elçi anma etkinliği akabinde, Diyarbakır Barosu Adli Yardım Bürosuna geçerken, 7-8 kişiden oluşan bir grubun fiziki saldırısına maruz kaldıklarını ileri süren Dönmez, şöyle devam etti:

“Saldırı, cezaevinde açlık grevi başlatan hükümlü-mahpus yakını olduğunu iddia eden kişiler tarafından, mahpus ile yeterince ilgilenilmediği gerekçe gösterilerek kendilerince  meşru gösterilmeye çalışılmıştır. Biz bu saldırıyı, “yüreği yanan” bir babanın tepkisi olarak görmüyor ve böyle kabul etmiyoruz.

Saldırının oluş şekline, öncesinde ve sonrasında yaşanan gelişmelere bakıldığında, saldırının sıradan değil,   planlı bir saldırı olduğu açıktır. Hak mücadelesi bağlamında tarihsel bir misyona sahip olan Diyarbakır Barosu’nun hedef alınması hepimizi bir kez daha derinden yaralamıştır.

Diyarbakır Barosu geçmişten bugüne hak ihlallerine karşı hukuki, ahlaki ve meşru temelde mücadelesini sürdüren bir hukuk örgütüdür. Dolayısıyla yapılan saldırının sözde gerekçesinin asılsız bir iddiadan ibaret olduğu, asıl hedefin Diyarbakır Barosu şahsında hak-hukuk mücadelesi yürüten kişi ve kurumlara gözdağı vermek olduğunu düşünüyoruz.

Biz Diyarbakır Barosu’na yönelik olarak gerçekleştirilen bu saldırıyı, tüm barolara ve mesleğimize yapılan planlı ve organize bir saldırı olarak değerlendiriyoruz. Faillerin yakalanarak, varsa arkasındaki odaklar ile birlikte yargı önüne çıkarılmasını ve cezalandırılmasını talep ediyoruz. Son olarak adli makamların olaya ilişkin yaklaşımlarının ve bizzat olayın takipçisi olduğumuzu ve Diyarbakır Barosu’nun yanında yer aldığımızı tüm kamuoyu ile paylaşmak isteriz.”

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube