Popüler diyetler!

Her yerde diyetisyenler var artık, diyetisyen olmayıp diyetisyencilik oynayanlar, ünlülerin diyetlerini yayınlayanlar, karataycılar, detoksçular, çaylara inananlar, sosyal medyada dolaşan kan grubu diyetleri, burçlara göre diyetler, 2020’nin trend beslenme şekli şudur tarzı söylemler gibi beslenme bilimini hafife alan birçok yalan yanlış bilgiler mevcuttur.

Televizyonlarda beslenme üzerine program yapmayan kalmadı. Birbirine diyetle ilgili soru sormayan yok artık, “Sen hangisine gidiyorsun sana neyi serbest verdi bak benim diyetimde tereyağı, kırmızı et serbest istesem 5 kilo et yiyebilirim ama ekmeksiz zaten ekmeği kesmek şart” gibi veya “Bugün televizyonda x programında ekmek aptallaştırır, sadece et, tavuk, balık yenilmeli denilirken; y programında et, tavuk, balık kalp hastalıklarına sebep olur, ekmek, sebze, meyve yenilmeli “deniliyor. Bu zıtlık sizi rahatsız etmiyor mu ? Şahsen beni aşırı rahatsız ediyor, ortada bu kadar yalan yanlış bilgiler dolanırken kafanızın karışması çok doğal. Bu kadar popüler diyetler var bunlar zayıflatmıyor mu diye merak edebilirsiniz, evet bu popüler diyetlerle çok güzel zayıflarsınız belki ama, sadece zayıflarsınız!

Zayıflarken böbreğiniz, kalbiniz, damarlarınız, beyniniz, kaslarınızda zayıflar, sağlıklı zayıflamanın tanımında bu durum söz konusu olamaz.

Sağlıklı zayıflamanın tanımına ekmek, makarna, bulgur, sebze, meyve, zeytinyağı da eşlik eder. Kısacası yeri geldiginde çikolatada yersin, lahmacunda yersin, bazı sabahlar simitte yersin!

Önemli olan neyi ne kadar yiyeceğini ne zaman yenileceğini karşıdaki kişiye eğitimini verebilmektir. Diyetisyenin yazdığı listede sadece yazılanı yemek değil anlama yoluna gitmektir, ne yediğini kişinin bilmesi gereklidir. Eğer anlama yoluna girerse kişi  hayat boyu dengeli ve sağlıklı beslenme yoluna girmiş demektir. Yasaklarla yaşam olmaz !

Televizyonlarda, sosyal medyada beslenmeyle ilgili atıp tutanların çoğu da diyetisyen değil hatta bırakın diyetisyeni beslenme eğitimi almamış kişiler olup insanların en hassas noktası olan besin alımı gibi en temel ihtiyacı olan gereksiniminden prim yapmaya çalışan kişilere aldanmayın.

Sizin yaşam şeklinize, hastalıklarınıza, alım gücünüze göre beslenme şeklinizi bırakın biz diyetisyenler belirleyelim.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube