Prof. Dr. Yuva: ABD eski gücünden çok uzak!

ALİ YOLCU

Aydınlık Yazarı Prof. Dr. Mehmet Yuva Gazetemiz Haber Müdürü Ali Yolcu’ya Türkiye ve Ortadoğu gündemini değerlendirdi.

ABD ve birlikte hareket etiği batılı ülkelerin Ortadoğu coğrafyasında ki emellerini açık bir dille ortaya koyan Prof. Dr. Mehmet Yuva, ABD’nin eski gücünde olmadığını artık Türkiye dâhil birçok Avrupa ülkesinin farkında olduğunu söyledi.

Bunu İran’a uygulanan ambargo ve ambargodan muaf tutulan ülkeleri örnek gösteren Mehmet Yuva, Türkiye ile birlikte 7 ülkenin daha 6 ay süre ile güya ambargodan muaf tutulduğunu hatırlatan Mehmet Yuva, “Ambargodan muaf tutulan ülkelere bakıyorsunuz; Türkiye başta olmak üzere Çin, Japonya, Güney Kore, Yunanistan, İtalya, Hindistan ve Tayvan olarak ifade edildi. Bu ülkeler yani ambargodan muaf tutulan ülkeler İran petrol ve doğal gazının yüzde 90’nını alan ülkeler. Diğer bir yandan bakıyorsunuz Avrupa ülkeleri ambargoyu tanımadıklarını açıkladılar. Neyin ambargosu bu? ABD artık geçerliğini yitiriyor” dedi.

Prof. Dr. Mehmet Yuva ayrıca Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinde ki amaçları da detaylarıyla anlatı. Cemal Kaşıkçı cinayetini tertipleyenlerin Türkiye’yi akşam yemeğinde yemek istediklerini ancak Türkiye’ni doğru hamlelerle bunu boşa çıkararak cinayeti tertipleyenlerin öğlen yemeğine meze yaptığını söyleyen Prof. Dr. Yuva, Türkiye’yi güttüğü doru politikalar ötürü tebrik ettiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube