RES’ler meskenlerle iç içe!

Uzmanlar Rüzgâr Enerjisi ile çalışan santrallerin her ne kadar diğer dünya ülkeleri tarafından desteklenen ve tercih edilen bir yöntem olsa da çevreye de pek çok farklı yönden zararı bulunduğu kabul ediyor

VEYSEL SAVAŞ

İnsan sağlığına ne denli zararlı olduğu konuşulmaya devam edilen kısa adı RES olan Rüzgar Gülleri artık mesken alanlarının içine kadar girdi. Bu durumdan rahatsızlık duyan vatandaşlar ise sorunun giderilmesi için yetkili birimlerin harekete geçmesini istiyorlar.

Gelişmiş ülkelerde bu ve benzeri sistemlerin nasıl uygulanıyor ise Türkiye’de de, Hatay’da da böyle uygulanmasını isteyen vatandaşlar, “Gelişmiş ülkelerde mesken alanlarına yakın RES kurulmuyor. Buna müsaade edilmez. Ancak biz de artık yaşantımızın bir parçası oldular” dediler.

Sivil toplum örgütleri yanı sıra vatandaşların gösterdikleri tüm çaba ve mücadeleye rağmen Hatay’ın yüksek tepelerini saran Rüzgâr Enerji Santrallerinin (RES) durdurulamamasına tepki gösteren vatandaşlar, “birileri bu işe bir son vermelidir. İnsan sağlığına zararları göz önüne alınarak değerlendirilmelidir” dediler.

UZMANLAR ZARARLI OLDUĞUNU KABUL EDİYOR

Bu arada uzmanlar Rüzgâr Enerjisi ile çalışan santrallerin her ne kadar diğer dünya ülkeleri tarafından desteklenen ve tercih edilen bir yöntem olsa da çevreye de pek çok farklı yönden zararı bulunduğu kabul ediyor.

80 metreyi bulan kanatlarının insan duyu organlarını olumsuz yönde etkileyerek, uyku bozukluğu başta olmak üzere baş ağrıları, kulak çınlaması, sersemlik, hafıza bozukluğu, baş dönmesi gibi yan etkileri bulunduğunun altı çiziliyor.

Anayasa’nın 56. maddesinde ‘Herkesin, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğu, çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve kirlenmesini önlemenin devletin ve vatandaşların ödevi olduğu’ vurgusunun yer aldığını hatırlatan STK temsilcileri “Hali hazırda faaliyette bulunan türbinlerin 1. Derece SİT alanı olan St. Simon Manastırına, Turizme, doğal sera iklimimize, Doğal yaşama, Bitki örtüsüne, insan yerleşimine ve yaşamına büyük zararları olmuştur. Kapasite artışı ile eklenecek türbinlerle bölgede bitki, hayvan katliamı katlanacak, tarım ve turizm imkânsız hale gelecek insan yerleşemez, barınamaz hale gelecektir. Yasal hakkımız olan yargı hakkımızı sonuna kadar takip edeceğiz” ifadesinde bulundular.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube