Reyhanlı Çerkesleri kayıt altına alınacak

HABER MERKEZİ

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü tarafından finanse edilen “Reyhanlı Çerkeslerinde Kimlik, Kültür ve Tarih” adlı araştırma projesinin görselleri Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat Galerinde sergilendi.

Proje ile Hatay ili Reyhanlı ilçesinde ikamet eden Çerkes toplumunun bölgeye iskân edilişini, topluluğun kültürel yaşamını, kültürel değişimlerini, Çerkes dilinin bölgedeki kullanımının araştırılması ve elde edilen bilgilerin yazılı olarak kayıt altına alınması hedefleniyor.

Araştırma projesinde Sosyal Antropolog Dr. Alim Koray Cengiz projenin yürütülmesi, koordine edilmesi ve saha çalışmalarını, Dr. Özer Özbozdağlı Osmanlı arşivinden temin edilen bilgi ve belgelerin günümüz Türkçesine tercüme edilmesi ve araştırılmasını, Dr. Hüseyin Kürşat Türkan Çerkes toplumunun gündelik yaşam kültürünü kültürün asli bir göstereni olarak düğünleri ve Çerkes müzikleri üzerinde çalışmalar yaptı. Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik bölümü üyesi Kaan Kürşat Özkemahlı ise görsel malzemenin kayıt altına alınması, düzenlenmesi ve sergiye hazır hale getirilmesini sağladı.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube