Reyhanlı’da 100 bin Suriyeli var Patlamada terör bağlantısı saptanamadı

Hatay Valisi Rahmi Doğan, Reyhanlı’da meydana gelen patlama ve elde edilen bulgular yanı sıra Reyhanlı’daki Suriyeli varlığı ile ilgili açıklamalarda bulundu

 VEYSEL SAVAŞ

Hatay Valisi Rahmi Doğan Hatay’a bağlı Reyhanlı ilçesinde ki Suriyelilerin sayısını 100 binin üzerinde cümlesiyle açıkladı. Bu rakamdan anlaşılıyor ki Reyhanlı’da yaşayan Suriyeli sayısı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı sayısını aştı.

Reyhanlı nüfusunun 90 bin olduğunu hatırlatan vatandaşlar buna göre Suriyeli sayısının Reyhanlılı sayısını aştığını söylediler.

24 bin Türk öğrencinin eğitim gördüğü Reyhanlı’da Suriyeli öğrenci sayısının ise 15 bin 300 olduğu resmi makamlarca açıklanmıştı. İlçede 6 bin Suriyeli çocuğun ise okula gitmediği verilen bir diğer rakam buna göre de Türkiye cumhuriyeti vatandaşı öğrencilerin sayısı ile Suriyeli okula giden ve okul çağında olup ta gitmeyen Suriyeli sayısı eşitlenmiş oluyor.

Yine son verilere göre Hatay ili genelinde yaşayan Suriyeli sayısının 500 bin civarında olduğu biliniyor.

PATLAMADA TERÖR BAĞLANTISI SAPTANAMADI

Gazeteci Ali Yolcu’nun sorunlarını yanıtlayan Hatay Valisi Rahmi Doğan önemli bir diğer konuya da açıklık getirdi.

Reyhanlı’da meydana gelen ve içinde üç Suriyelinin de bulunduğu aracın patlama olayında incelemelerin sürdüğünü aktaran Vali Doğan, olay da an itibariyle terör bağlantısı saptanamadığını söyledi.

Aracın içinde bulunan Suriyelilerin ilk belirlemelere göre uyuşturucu kaçakçısı olduklarını belirten Doğan, süren incelemeler yanı sıra olayla ilgili kesin bilgi verebilmenin an itibariyle mümkün olmadığını ancak kısa bir süre içinde kamuoyuna netleşen bilgilerle birlikte bilgi verileceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube