RTİB eş Başkanlığına bir Antakyalı seçildi

ALİ YOLCU

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen genel kurulu sonrasında Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Antakyalı işadamı Sabahattin Yavuz ilk demecini verdi.

Sabahattin Yavuz, Türk-Rus ilişkilerinin önemine değinerek, “Coğrafik komşumuz olan Rusya ile ilişkilerimiz, tarih boyunca her alanda birbirine muhtaç, birbirini tamamlayan ve gün geçtikçe daha da yoğunlaşan, birbirinden vazgeçilemeyen bir dostluk ve ortaklığa dönüşmüştür” dedi.

Geçtiğimiz günlerde RTİB Genel Kurul tarafından yeni dönemde başkan yanı sıra aynı yetkilere sahip olacak eş başkan da seçilerek RTİB Başkanlığı görevine Naki Karaaslan ve Sabahattin Yavuz getirilmişti.

Kurul toplantısında konuşan eş Başkan Sabahattin Yavuz şunları söyledi: “Günümüzde siyasi, ekonomik, sosyal, kültürel ve beşeri alanlar başta olmak üzere her konuda ortak hareket içerisinde bulunan Rusya ve Türkiye ilişkilerinin derin ve tarihsel bir sürecin doğal ve kaçınılmaz bir sonucudur. Stratejik olarak derinleşerek gelişen ilişkilerimizde her iki ülke Devlet Başkanlarımızın kararlılığı ve somut adımları bunun en önemli göstergesi olarak tezahür etmekte ve toplumlarımız tarafından çok büyük bir memnuniyet ve coşku ile karşılık bulmaktadır. Rusya ve Türkiye arasındaki siyasi ve politik ilişkiler, ekonomik ve ticari ilişkilerin ana belirleyici bir unsuru olarak direkt şekilde ilişkilerimize yansımakta ve net bir şekilde ilişkilerimizi etkilemektedir. Yakın ve stratejik ilişkiler içerisinde bulunduğumuz Rusya ve ilişkili coğrafyası, doğal olarak biz iş dünyasını da bu açıdan çok yakından ilgilendiren bir konumda yer almaktadır” dedi.

RUSYA İKİNCİ VATANIMIZ OLDU!

Başkan Yavuz sözlerine şöyle devam etti: “Özellikle, yakın akrabalık ilişkileri ile birlikte, çok yakın, kültürel, sosyal ve beşeri ilişkiler içerisinde olduğumuz Rusya toprakları, bizler için ikinci vatan olmuştur. Yine bu ilişkiler çerçevesinde iş insanlarımızın bu topraklarda ve coğrafyalarda yazmış olduğu başarı hikâyeleri, çocuklarımız ve sonraki jenerasyonlarımız ile yine bu topraklarda devam edecek ve daha da perçinlenecektir” dedi.

Yavuz sözlerini şöyle sonlandırdı: “İkili ticari ve ekonomik ilişkilerimizde Devlet Başkanlarımızın da ifade ettikleri üzere dış ticaret hacmimizdeki hedefler bugünkü mevcut durumdan çok daha büyük rakamlara ve hacimlere ulaşmalıdır. Türkiye bu anlamda Rusya ile olan Dış Ticaret dengesinin sağlanması konusunda ihracat kapasitesini ve imkanlarını daha çok zorlamalı ve bununla birlikte, özellikle 3. ülkelerdeki ortak proje ve pazarlara yönelik olarak birlikte hareket etmeli ve Rusya-Türkiye iş dünyası potansiyellerini ortak bir zeminde buluşturarak ortak sinerji ve alan sağlamalıdır. Bu alanda her iki ülkenin daha çok ticaret yapabilmesinin yolunu açacak adımların atılması, önündeki engellerin kaldırılması ve iş dünyasının önünü açma konusunda RTİB olarak bizlerin de önemli görevler ve misyonlar taşıdığını düşünüyorum” dedi.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube