Saatte 15 bin litre kaçak su kaybı var!

Karaçay Barajında dakikada 250 litre su kaçağı bulunduğunu açıklayan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, baraj hizmete alınmadan Hatay’ın su ihtiyacının karşılanamayacağını söyledi..

METİN DİNGİL

2015 yılı, 2016 yılı, 2017 yılı derken 2018 yılını da geride bırakan Karaçay

Barajının halen faaliyete girmemesi vatandaşların kafasında soru işaretlerine neden oluyor. Hatay şehir merkezi, Samandağ ilçe merkezi ve 16 mahalleye içme suyu yanı sıra sulama suyu sağlaması beklenen Barajın halen ne zaman biteceği net olarak bilinmiyor. Resmi açılışı geride bıraktığımız aylarda yapılmasına rağmen Barajın neden hizmete alınmadığını merak edilen vatandaşlar ilgili birimlerin konuya ilişkin bir açıklama yapmasını bekliyor.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın ‘Barajın gövdesinde mevcut bir çatlaktan dakikada 250 litre su kaçağı var’ şeklinde ki açıklaması ise Hataylıları endişelendiriyor.

ACU: 4 BARAJ VE İKİ GÖLET DAHA GELECEK

Bilindiği üzere geride bıraktığımız aylarda Antakya’ya gelen ve baraj için açıklamalarda bulunan Devlet Su İşleri Genel Müdürü Murat Acu ise ‘Büyük Karaçay Barajından alacağımız suyu inşa etmekte olduğumuz 94 kilometrelik isale hattı ve içme suyu arıtma tesisiyle şehre ileterek, Hatay’ın 2050’ye kadar içme suyu ihtiyacını karşılayacağız” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Murat Acu hatırlanacağı üzere aynı açıklamada Hatay’da kalkınmayı hızlandıracak, sulamayı ve ziraatı geliştirecek 4 baraj ve iki gölet daha inşa edeceklerini bildirmişti.

TARIM ARAZİLERİNİN YÜZDE 92’Sİ

Bilindiği üzere 540.300 hektarlık bir alandan oluşan ilimiz Hatay’ın 140.293 hektarı sulanabilir tarım arazilerinden oluşuyor. Başta Amik ovası olmak üzere ekonomik olarak sulanabilir tarım arazilerimizin son yıllarda yapılabilen yatırımlara rağmen ancak yüzde 20’si sulanabiliyor. Ancak yetkililer başta Reyhanlı Barajı olmak üzere bölgemizde yapılan Tahta Köprü, Karaçay ve diğer barajlarla beraber tarım arazilerimizin yüzde 92’sinin sulanabilir hale geleceğine dikkat çekmişlerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube