Sadece Samandağ’da yıkımın olmasını kabul etmiyoruz!

Kıyı Kenar Çizgisi mağdurları, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’tan yardım istedi..

ALİ ATASOY

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Kıyı Kenar Çizgisi mağdurlarının yanında olacağını, destek olacağını çözüm için çaba harcayacağını belirterek, “Konuyla ilgili üst mercilerle ve Hatay Valiliği ile görüşmeniz için gerekli girişimlerde bulunarak destek vereceğim” dedi.

Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş Samandağ’da gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Kıyı Kenar mağdurlarıyla bir araya geldi.

Toplantıda Kıyı kenar mağdurları adına söz alan Sevsen Günay, kıyı kenar çizgisi ile ilgili şu ana kadar yaşanan gelişmeleri anlatarak mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda destek istedi. Günay, kıyı kenar çizgisi kanununun bütün Türkiye’de eşit ve adil uygulanması gerektiğini vurgulayarak barındıkları evlerin kullanım ömrü tamamlanana kadar evlerinde kalmak istediklerini belirtti. İmar barışından faydalanmak için başvurduklarını ve olumlu sonuç almalarına rağmen yıkım kararını üzüntüyle karşıladıklarını sözlerine ekledi.

Başkan Savaş, “Eski belediye yönetimi ve şimdiki belediye yönetimi bu konuda her zaman halkın yanında yer aldılar. İmar barışından dolayı şu anda avantajlısınız bu avantajınızı hukuki çerçevede değerlendirmeniz gerekiyor. Konuyla ilgili üst mercilerle ve Hatay Valiliği ile görüşmeniz için gerekli girişimlerde bulunarak destek vereceğim. ”dedi.

DİĞER İLÇELERDE NASIL UYGULANIYORSA BİZE DE EŞİTÇE UYGULANSIN

Kıyı kenar mağdurları konu ile ilgili söz alarak görüş ve önerilerini dile getirdiler.

Mağdurlar adına yapılan konuşmalarda, “İmar Barışı (affı) bütün Türkiye için Geçerlidir. Kıyı Kenar ve Devletin ( Hazinenin) tasarrufunda olan yerlerde yapılan yapılar için de İmar Affı geçerlidir. Hazinenin tasarrufunda olan (Kıyı Kenar Çizgisi) içinde olan kalan yapılar için Artvin’den Çevlik sınırına kadar nasıl bir uygulama varsa bizim için de geçerli eşitçe olmalıdır. Hatta Hatay ilimizin diğer ilçelerinde (Arsuz, İskenderun, Payas, Dörtyol, Erzin) nasıl uygulanıyorsa bize de eşitçe uygulansın.

Bizim yapıların İmar Barışındaki yeri şöyledir.

“31.12.2017 Tarihinden önce devletin hüküm ve tasarrufunda olan yerlerde yapılmış yapılardır. İmar barışına başvurup Yapı kayıt belgeleri aldıklarında daha önce alınmış yıkım kararları düşer” şeklindedir. Kıyı Kenar içinde, Hazine içinde 2017 öncesi yapılmış ve imar affından yararlanmış yapılar yıkılacaksa bütün Türkiye de eş zamanlı yıkım başlasın, sadece Samandağ’ında yıkımın olmasını kabul etmiyoruz” dediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube