Sağlıkta da ortalamanın gerisindeyiz!

ALİ YOLCU

Hatay ilinin diğer konularda olduğu gibi sağlık konusunda da yetim olduğunun ortaya çıkması üzdü. Elektrik, su, yol, doğalgaz gibi hizmetlerde komşu iller dâhil diğer illere göre oldukça yetersiz kalan Hatay ili bir başka darbeyi de sağlık alanında yaşadı.

TÜİK 2017 verilerine göre Hatay ili sağlıkta özellikle personel noktasında Türkiye ortalamasının oldukça altında.

TÜİK verilerine göre Türkiye’de her 551 kişiye bir doktor düşerken bu rakam ilimiz Hatay’da ne yazık ki 747 olarak kayıtlara geçti. Benzer şekilde Hemşire alanında da Hatay ili Türkiye ortalamasının çok altında kaldı. Türkiye’de her 522 kişiye bir hemşire düşerken bu rakamın Hatay’da 597 olduğu gözlendi.

Hastanelerde ki yatak sayısına göre de Hatay kıyaslandığında Türkiye ortalamasının altında kalıyor. Türkiye’de her 367 kişiye bir adet yatak düşerken Hatay’da 410 kişiye bir adet yatak düştüğü ortaya çıktı.

BU SIKINTIYI GİDERİN!

Rakamlar böyle iken Hataylılar bir kez daha siyasilere haykırdı. Diğer alanlarda olduğu gibi sağlık alanında da seslerinin duyulmasını isteyen Hataylılar, “Bir kent her alanda yetersiz her alanda sorunlu olur mu? Sağlık başka bir şeye benzemez ki yapılan araştırmalar Suriyeli nüfusu katılmadan yapıldı. Suriyelileri eklediğiniz zaman yaşanan vahim durum tüm çıplaklığıyla ortaya çıkar. Biz buradan Hatay milletvekillerine sesleniyoruz; yaşanan bu sıkıntıyı giderin” dediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube