Şahin: Burnumuza pis kokular geliyor

ÖZKAN BAKKAYLI

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Av.Suzan Şahin, son zamanlarda Çin, Malezya, Vietnam gibi ülkelerin çöp ithalatını sınırlandırma kararı almasıyla birlikte birçok ülkeden Türkiye’ye yapılan çöp ithalatında ciddi bir artış yaşandığını, bu çöplerin tam olarak hangi işlemlerden geçirildiği, geri kazanımda kullanıp kullanılmadığı, niteliğinin ne olduğu, hangi alanlarda kullanıldığı ve nasıl bertaraf edildiği bilgisinin ise hükümet tarafından kamuoyundan gizlendiğini belirterek konuyu TBMM gündemine taşıdı.

CHP Hatay Milletvekili Av.Suzan Şahin, Çin, Malezya, Vietnam gibi ülkelerin çöp ithalatını sınırlandırma kararı almasıyla birlikte birçok ülkeden ülkemize yapılan çöp ithalatında ciddi bir artış olduğunu belirterek, insan ve çevre sağlığını olumsuz etkileyebilecek olan bu ithal çöp atıkların incelenmesi amacıyla meclis araştırma önergesi verdi.

Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi de veren Şahin önerge gerekçesinde ‘‘Çin, Malezya, Vietnam gibi ülkelerin çöp ithalatını sınırlandırma kararı almasıyla birlikte birçok ülkeden ülkemize yapılan çöp ithalatında ciddi bir artış var. 2016 yılında aylık 4 bin ton olan çöp ithalatımız yıllar itibarıyla giderek artmış, 2018 yılında 33 bin tona, 2019 yılının Ocak ayında 34 bin 854 tona, Şubat ayında 40 bin 468 tona, Mart ayında 39 bin 577 tona, Nisan ayında 49 bin 494 tona ve Mayıs ayında 48 bin 476 tona kadar çıkmıştır. Çevre ve insan sağlığı açısından son derece tehlikeli olduğu birçok araştırmada belirtilen ve uzmanlarca dile getirilen önemli bir konu olmasına rağmen yaşanan bu artış ile ülkemiz denetimsiz bir şekilde çöp ithal etmektedir. Buna bir önlem olarak giderek ürkütücü boyutlara ulaşan çöp ithalatına yönelik Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sınırlama getiren bir karar yayımlanmış, ancak bu karar Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının itirazı üzerine geri çekilmiştir.’’ dedi.

Öte yandan bu çöplerin tam olarak hangi işlemlerden geçirildiği, geri kazanımda kullanıp kullanılmadığı, niteliğinin ne olduğu; hangi alanlarda kullanıldığı ve nasıl bertaraf edildiği bilgisinin de kamuoyundan gizlendiği ve bakanlık tarafından kamuoyunu bilgilendirme yapılmadığının altını çizen CHP’li Şahin, ‘‘OECD rakamları da bu durumu açıkça ortaya koymaktadır. OECD raporunda, Türkiye’nin 2015 yılında çöpünün sadece yüzde 1’ini geri dönüşüme yolladığına, geri kalanını ise katı atık sahasına naklettiğine dikkat çekilmektedir. Science dergisi tarafından yapılan bir araştırmada da ülkemizin atıkları geri dönüştürme konusunda en başarısız 20 ülke içerisinde olduğunu belirtmektedir. Tüm bunlar giderek artan çöp ithalatı konusunda kamuoyunda tehlikeli, ‘bertaraf edilebilir’ atıkların nasıl yok edildiği ya da nerelere döküldüğü konusunda endişe yaratmaktadır. İnsan ve çevre sağlığını olumsuz etkileyebilecek bu hassas konu hakkında hükümet halkımızın kafasındaki soru işaretlerini gidermeli, çöp ve atık ithalatı ile bu çöplerin hastalık oluşturmadan nasıl işlemlerden geçirildiği konusunda şeffaf olarak milletimize aydınlatmalıdır. AKP hükümetinin çöpü bile ithal eder hale getiren başarısız ekonomi politikaları yetmezmiş gibi, insan ve çevre sağlığını olumsuz etkileyen bu atıkları nasıl kullandığı ve imhasını nasıl gerçekleştirdiği de tam bir muamma. Burnumuza çöp kokusundan başka pis kokular gelmekte! Bu yüksek oranda ithal edilen çöpler ne oluyor? ’’ ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube