Şahin: Hatay halkını kimse cezalandıramaz!

VEYSEL SAVAŞ

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, 27.Yasama Döneminde kendisinin Hatay ili ile ilgili verdiği yazılı soru önergelerinin zamanında cevaplanmadığını belirterek TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ı göreve davet etti.

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanların anayasa ve içtüzükte belirtilen süre içinde soru önergelerine cevap vermelerini sağlaması, süresi içinde cevap vermeyenleri ise uyarması gerektiğini, aksi halde Meclis Başkanının görevi kötüye kullanmış olacağını söyledi.

TBMM’nin bilgi edinme ve denetim yollarının Anayasanın 98. maddesinde belirtildiğini, bu yollardan en çok kullanılanının yazılı soru önergesi olduğunu belirten Şahin, bu maddenin ayrıca cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlarca yazılı soru önergelerinin 15 gün içinde cevaplanması gerektiğini hüküm altına aldığını hatırlatarak ‘‘Milletvekillerinin verdiği yazılı soru önergelerinin cevaplanmaması Yüce Meclis’i yani milleti pasifize etmeye yöneliktir. Milleti cezalandırmaktır.’’ dedi.

CHP’li Şahin yaptığı yazılı basın açıklamasında şimdiye kadar taş ocaklarının denetlenmesi ve dinamitle yapılan patlamaların çevre ve insan üzerindeki olumsuz etkileri, Cemevilerine yasal statü verilmesi, limanlarda gümrük ve gıda labratuvarları kurulması, narenciye entegre tesisleri kurulması, İskenderun Limanı’na gelen ithal anguslardan kaynaklı oluşan kötü kokunun önlenmesi, Suriyeli mültecilerin durumu ve ülkelerindeki güvenli alanlara geri dönüşlerinin sağlanması ile Dörtyol Devlet Hastanesi’nin son durumu konularında; Çevre ve Şehircilik, İçişleri, Tarım ve Orman, Ticaret, Sağlık bakanlarına ve Cumhurbaşkanı Yardımcısına sorduğu sorulara yanıt alamadığını ileri sürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube