Şahin: Öğrenciler yurt için sıra bekliyor!

BÜLENT KAVUK

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Av.Suzan Şahin, 2019-2020 öğretim yılı başlarken üniversite öğrencilerinin yurtlara yerleşme konusunda sorunlar yaşadığını, binlerce öğrencinin yedekte sıra beklerken kontenjandan yerleştirmeler yapıldığı ve merkez ilçelerde yığılmalar yaşanırken ilçelere kapasitenin üzerinde yurt yapılarak yandaşlara rant sağlandığını belirterek konuyu TBMM gündemine taşıdı.

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, üniversite yerleştirme sonuçlarına göre üniversitelerdeki doluluk oranının  %90’a ulaştığını, her 100 adaydan 81’inin üniversiteye girmeye hak kazandığını ve Türkiye’de üniversite öğrencisi sayısının 7,5 milyona geldiğini belirterek, öğrencilerin yurtlara yerleşme konusunda sorunlar yaşadığını, binlerce öğrencinin yedekte sıra beklerken kontenjandan yerleştirmeler yapıldığı ve merkez ilçelerde yığılmalar yaşanırken ilçelere kapasitenin üzerinde yurtlar yapılarak yandaşlara rant sağlandığını iddia etti.

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin yaptığı yazılı açıklamada yedekte binlerce öğrencinin sıra beklemesine rağmen Gençlik Spor Bakanlığı ve KYK Genel Müdürlüğü kontenjanı adı altında yerleştirmelerin yapıldığını, bu kontenjanlara göre yerleşen öğrencilerin hangi kriterlere göre belirlendiğinin de şaibeli olduğunu ve merkezi yerleştirme ile yapılmayan bu uygulama ile ihtiyaç sahibi binlerce ailenin mağdur edildiğini ifade etti. Merkez ilçelerde yığılmalar yaşanırken ilçelere öğrenci kapasitesinin üzerinde yurt yapılarak yandaşlara rant sağlandığını iddia eden CHP’li Şahin ‘‘Bazı ilçe yurtları, o ilçede olan öğrenci kapasitesinin çok üzerinde yapılmakta, merkez ilçe yurtlarında öğrenciler sıra beklerken yatırımlar ilçelere yurt inşaasına veya kiralamasına ayrılmakta! Örnek vermek gerekirse bir ilçede 300 öğrenci kapasiteli meslek okulu için 2000 kişilik yurt yapılıyor. O bölgenin AKP milletvekili ve yandaşların arsası veya arsa üzerindeki binası fahiş fiyatlarla kiralanıyor. Merkezde binlerce öğrenci sıra beklerken ilçe yurtları boş boş orada duruyor. Bu yurtlardaki kantin ihaleleri de mide bulandırıcı! Üzerinde çalışıyorum. Yakın zamanda bu kantin ihaleleri ve AKP milletvekillerinin ilişkilerini de kamuoyu ile paylaşacağım’’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube