Şahin: Vergi, çalışanların sırtına yükleniyor!

GÜLŞAH DÖNMEZ

Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin, çalışanların sırtına yüklenen vergi yükü hakkında açıklamalarda bulundu.

Şahin, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, memurun ödediği verginin yıl içinde gerçekleşen enflasyon artışını da maaşlara yapılan oransal artışları geride bıraktığına dikkati çekti.

Adil bir gelir dağılımı için adil bir vergi sisteminin şart olduğuna değinen Şahin, şöyle devam etti:

“Asıl amacı çok kazanandan çok; az kazanandan az vergi almak olan vergi sistemi, Türkiye’de yakaladığından vergi almak şeklinde işliyor. Kayıtlı çalışanları yolunacak kaz gibi gören bu vergi politikası, gelir dağılımının geniş kitleler aleyhine bozulmasında büyük pay sahibi olmaktadır.

Vergi politikalarındaki bu adaletsizlik nedeniyle, zaten düşük ücret alan ve büyük ölçüde ülkenin en fakir kesimini oluşturan kamu görevlileri, KİT çalışanları, işçiler ve asgari ücretliler kısa sürede bir üst vergi dilimine tabi olmakta, maaşları düşmekte ve Temmuz ayında aldıkları maaş zammının büyük bölümü artan gelir vergisi ödemesine gitmektedir.

Yaşanan bu olumsuzlukları gidermenin yolu, çalışanlar üzerindeki vergi yükünün hafifletilmesidir. Bunun için Türkiye Kamu-Sen olarak iki farklı öneri getiriyoruz: Birincisi, gelir vergisinin %15 orana denk gelen alt diliminin tatminkâr seviyede yükseltilerek çalışanların yıl içinde %20’lik vergi dilimine girmelerinin önlenmesidir

Bu nedenle gelir dağılımının daha adaletli bir şekilde gerçekleşmesinin ana unsuru olan vergi politikalarının biz çalışanlar lehine düzenlenmesini istemek her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının anayasal hakkıdır. Dolayısıyla bizler bu anayasal hakkımızı kullanarak yıllardır üzerimizde ağır bir yük olan gelir vergisi sorununun bir an önce çözülmesini istiyor ve bu konunun ülkemizi idare edenlerin yükümlülüğünde olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.”

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube