Savaş: Asi Nehri huzura kavuştu

HABER MERKEZİ

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Asi Nehri’nin yanı sıra kent genelinde yapılan içme suyu, kanalizasyon ve atıksu arıtma tesisi yatırımlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hatay genelinde yıllarca yapılmayan altyapı yatırımlarını yaptıklarına vurgu yapan Başkan Savaş, 4.5 yıllık süreç içerisinde atıksuları ve yağmur sularını tahliye etmek adına 952 km yağmursuyu ile kanalizasyon hattı, temiz su iletmek ve paslı, kireçli boruları bertaraf etmek için de 1962 km içme suyu hattı döşediklerini vurguladı.

Asi Nehri’ne akan bütün atık suları rehabilite ettiklerini ve Küçükdalyan-Narlıca mevkiinde yapılan ‘Dünyanın 5., Avrupa’nın 2. Ve Türkiye’nin en büyük kapasiteye sahip olan Küçükdalyan-Narlıca MBR (Membran Biyoreaktör) Teknolojili Atıksu Arıtma Tesisi’ni inşa ettiklerini hatırlatan Başkan Savaş, Dev tesisten Asi Nehri’ne saniyede 115 litre arıtılmış su verdiklerini ve Asi’nin son 50-60 yıldır beklediği huzura kavuştuğunu ifade etti.

DEFNE’YE ARITMA TESİSİ

Defne ilçesi sınırları içerisinde de hedeflerinin Asi Nehri’ni ve mahalleleri kötü koku ve gürültüden kurtarmak olduğunun altını çizen Başkan Savaş, “Bundan sonraki amacımız Turunçlu’daki tesisi aşağıya taşımak ve Asi Nehri’ni temiz tutmak. Oraya bir bent yapıp temiz su tutmayı planlıyoruz. Şu anda tesisin projesini bitirdik. Küçükdalyan’da yaptığımız tesis gibi membranlı bir tesis yapacağız. O tesisten Asi Nehri’ni besleyeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube