Sen adına her ne varsa!

‘Önemli olan zamana bırakmak değil zamanla bırakmamaktır’ demiş Nazım usta.

Zamana bırakmak herkesin çok kolay yapabileceği bir işti. Ama ‘zamanla bırakmamak’ farklı bir şeydi. Zamanla bırakmamak asaletin, vefalı olmanın diğer adıydı. Vefa demek var olan yükünün üzerine daha çok yük taşıyabilmeyi göze almak demektir.

Ben yaşamım boyunca bunu yapmaya çalıştım. Zamanla bırakmamaya çabaladım. Taşıdım yanımda. Güzellik adına ne varsa taşıdım. Sevda adına, vefa adına ve önemlisi sen adına her ne varsa o günden beri taşıyorum. Hiç bırakmadım!

Bedelini ödemiyor değilim. Elbette fazlasıyla ödüyorum. Bazen canım sıkılıyor. Mesela nefes almakta güçlük çekiyorum. Ayağımın elimin tutmadığı oluyor. Gözlerimin donduğu, sol kulağımın dolduğu ve ardından yığıldığım da oluyor. Soğuk ter eşliğinde nefes alıp verişlerim hızlanıyor ve boylu boyunca uzanıyorum. Bu bazen saatlerce sürebiliyor. Sonra kendime geliyorum. Kendimin farkına varır varmaz şikâyet ediyorum. Adil değil biliyorum ama kendimi kendime şikâyet ediyorum. Yüzlerce soru soruyorum. Sonra yine kendim yanıtlıyorum. Samimi oluyorum tüm yanıtlarımda fakat beceremiyorum.

Birçok soru yine de yanıtsız kalıyor…

*

Silmek istiyorum insan ve insanlık adına her ne varsa,

Silmek istiyorum seni,

Silmek istiyorum beni,

Silmek istiyorum he ikimizi…

Silmek istiyorum geçmiş adına her ne varsa hepsini silmek…

Çünkü biliyorum ki gözyaşımı silebilmenin tek yolu geçmişimi silmekten geçiyordu.

Sonra tekrar kendim oluyorum;

Zamana bırakmak benim işim değildi. Zamanla bırakamamak benim işimdi. Ve biliyordum ki; güzel olan her şey bedel istiyordu. Ve ben tüm yaşadıklarıma rağmen insan kalmak istiyordum. O halde bedelini ödemeliydim.

Devam dedim Yolcu; yolculuğa devam. Bu yol dikenli bir yoldu. Bazen canın sıkılacak, bazen nefes almayacaksın,  gözlerin donacak. Soğuk ter atacaksın ve sonra boylu boyunca yığılacaksın. Olsun be Yolcu; sen yine de silme. İnsan ve insanlık adına ne varsa silme..

Silme onu,

Silme kendini,

Geçmişini silme,

Yükün üzerine ek yük taşı!

Taşı ki zamana bırakanlardan olma!

Daha çok taşı ve daha çok taşı ki; zamanla bırakanlardan olma!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube