Sever: Çiftçinin alım gücü düştü

VEYSEL SAVAŞ

Ziraat Mühendisleri Odası Hatay Şube Başkanı Ahmet Sever, çiftçinin alım gücünün düştüğünü, gıda fiyatlarının arttığını ileri sürdü.

Sever, gazetemize yaptığı açıklamada, “TÜİK, tarım ürünleri üretici fiyat endeksini (Tarım-ÜFE) açıkladı. Buna göre Tarım-ÜFE 2018 yılı Kasım ayında önceki yılın aynı ayına göre %14,37 arttı.

Üretici fiyatı, yurtiçinde üretimi yapılan ürünlerin, KDV ve benzeri vergiler hariç, peşin satış fiyatlarını ifade etmektedir. Üretici fiyatları endeksinde tarım, avcılık, ormancılık ve balıkçılık sektörlerinde faaliyet gösteren üreticilerin yetiştirdiği ve piyasaya arz ettiği ürünlerin ilk el satış fiyatları izlenmektedir. Tarım sektörüne ilişkin bu fiyatlar, “Üreticinin Eline Geçen Fiyatlar” olarak da adlandırılmaktadır.

Bu çerçevede Tarım-ÜFE’deki %14,37’lik artış çiftçinin piyasaya arz ettiği ürünlerden eline geçen fiyat artışını göstermektedir. Ancak, aynı dönemde enflasyon %21,62 oldu ve çiftçinin alım gücü yine geriledi. Çiftçinin üretimde kullandığı girdilerin fiyatları ise enflasyonun çok üzerinde artış gösterdi. Besi yeminin fiyatı 2018 yılı Kasım ayında önceki yılın aynı ayına göre %26 artarken, süt yemi %33, mazot %26, DAP gübresi %85, üre gübresi fiyatı %64 arttı. Yaklaşık 67 bin çiftçinin sulamada kullandığı elektrikten dolayı faizli borcu bulunmakta olup,ve icra takibine düşen tarımsal kredi miktarı Ekim 2017’de 2,3 milyar TL iken Ekim 2018’de %43 artışla 3,3 milyar TL’ye ulaştı” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube