SEVGİyle ışılda

Sevgiye dair olsun bütün kelamın.

Dokunuşların sevgiye ve şefkate ait olsun.

Kalbin SEVGİnin evi olsun.

Günebakan çiçeği nasıl dönüyorsa yüzünü aydınlığa, sen de SEVGİye dön yüzünü yaşamı kucaklarken.

Sevdiğinin ömrüne yol alırken, sevgiyle at adımlarını.

Zarafet, adalet ve hakkaniyet, bir diğer adın olsun.

Yenigüne uyanırken kendine ve hayata her gülümseyişinde, kalbin sevgiyi sığabilecek kadar geniş olsun.

Şefkatte ve merhamette güneş gibi ol.” Demiş Mevlana.

Kendinin güneşi ol ve sevgiyle ışılda ki; çevrendeki her şey aydınlansın.

Sevgi harika bir tedavidir. Kendimizi sevmek yaşamımızda mucizeler yaratır. Kendimizi sevelim derken gurur, kibir ya da kendini beğenmişlikten bahsetmiyorum. Kendini sevmek demek, kendimize saygı duymak, değer vermek, kendi iyilimizi istemek, öncelikler listemizde başta olmaktır. Kendimizi sevmek, içinde yaşadığımız muhteşem bedenimiz ve de aklımız için minnettar olmaktır.

Bedenimiz, kendimizle kurduğumuz ilişkinin aynasıdır. Fiziksel olarak sağlıklı olup olmadığımız kendimizi ne derece sevdiğimizle yakından bağlantılıdır.

Hastalık durumunun kendimizi yeniden sevmemiz için vücudumuzun bir uyarısı olduğunu hatırlamalıyız. Basit yada ağır her türden rahatsızlık sevgi eksikliğinden kaynaklanır. Bedenimiz bu yolla sevgiden uzaklaşmakta olduğumuzu ve sevgi yoluna girmemiz gerektiğini hatırlatmaktadır bizlere.

Kendimizi sevemiyorsak, zihinsel/ruhsal/fiziksel… Holistik sağlığımıza yeterince özen gösteremeyiz. Kendimizi ihmal ettiğimizin temel göstergesi başkalarına öncelik tanımaktır.

Eğer siz eşiniz, çocuğunuz, anneniz, babanız, kardeşleriniz, sevgiliniz vs. yaşamınızdaki insanları kendinizden çok düşünüyorsanız, kendi mutluluğunuzdan önce onların mutluluğunu önemsiyorsanız kendinizi başkalarına feda ediyorsunuz demektir. Bu da sağlıksız bir tutumdur.

Unutmayın ki, hayat yolculuğunuzda herkesten önce siz vardınız. Çok sonraları başkaları katıldı size. Başkalarının mevcudiyeti geçicidir. Sizin kendinizle ilişkiniz kalıcıdır. Dışarıdan beklediğiniz ilgi ve sevgi de geçicidir. Tek gerçek sevgi sizin kendinize vereceğiniz sevgidir.

Bu bencillik değil, aksine biz ne kadar “kendimiz” olabilirsek o denli mutlu ve sağlıklı bir yaşam süreriz. Biz mutlu isek, birlikte yaşadığımız insanları da mutlu ederiz. Mutlu birey mutlu toplumdur. Mutlu toplum, mutlu gezegendir.

Kendi yaşamlarımızı sevgi temelinde iyileştirirsek, gezegenimizin de iyileştirilmesine katkı sunmuş oluruz. Kesin ve net.

SİZİ SEVİYORUM

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube