Şiddeti uygulayacağınız en önemli yer…

Benim uzun boylu servi çınarım
Yüreğime bir od düştü yanarım
Kıblem sensin yüzüm sana dönerim
Mihrabımdır kaşlarının arası

  1. yüzyıl ve Pir Sultan Abdal, ne güzel ifade etmiş sevdiğini, eşitini. 20. yüzyıldayız ve kadınlarımıza yapmadığımız kötülük, uygulamadığımız şiddet kalmadı. “Vakit varken tomurcukları topla, zaman hâlâ uçup gidiyor ve bugün gülümseyen bu çiçek yarın ölüyor olabilir.” Her canlı ölecektir elbet. Ancak öldürmek hiç kimseye mahsus değildir.

Kırıkkale’de boşandığı eşi tarafından vahşice öldürülen Emine Bulut’un cinayetine toplumun her kesiminden çok ciddi tepkiler geldi. Sosyal medya bu kadar yaygın olmasaydı Emine Bulut cinayeti bu kadar ses getirir miydi? Tabi ki hayır. Gözü dönmüş o caniye sakın hayvan demeyin. Hayvanlar çok samimi, sevecen canlılardır. Bu olsa olsa tarifi olmayan bir yaratıktır.

Emine Bulut başkalarının sesi oldu. Peki bu sesi duyacak var mı? Duyan oldu mu? Emine Bulut’tan sonra şiddete bağlı kadın cinayetleri bitti mi? Sigaranın, alkolün televizyon kanallarında buzlandığı ama kadınlara şiddetin meşrulaştırıldığı sahneler boy boy hemen hemen her dizide var. Tabancayı çekip alnının ortasından vurabiliyor. Bir kişiye beş on kişi bir olup haince, kalleşçe dövebiliyorlar. Üstelik bu filmler çocukların en yoğun izledikleri saatlere denk geliyor. Yılmaz Güney, Cüneyt Arkın, Kadir İnanır filmlerinde teke tek dövüşmemişler miydi? Bu yüzden daha çok seviyorum seviyorum çocukluk ve ilk gençlik yıllarımı…

Şiddet kelimesini yazın, sosyal paylaşımlarda birçok sayfada birbirine yakın tanımlamaları okuyacaksınız. “Şiddet, bireyin fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik yönden zarar görmesiyle ya da acı çekmesiyle sonuçlanan, sonuçlanması muhtemelen hareketleri, buna yönelik tehdit ve baskıyı ya da özgürlüğün keyfi engellenmesini de içeren, fiziksel, cinsel, psikolojik, sözlü veya ekonomik her türlü tutum ve davranıştır. Şiddet, özel veya kamusal alanda meydana gelebilir.” tanımı detaylıca şiddeti açıklıyor. Peki evde, işyerinde, aile bireyleri arasında, komşular, iş arkadaşları, sokakta, trafikte şiddet ne durumda? Evet haklısınız bu soruyu hiç sormadım. Şiddet yaşamımızın her yerinde…

Neşet Ertaş; Kadınlar insandır, biz insanoğlu… Hacı Bektaş Veli; Kadınlarınızı okutunuz… Evet her kadın eğitimli olmalıdır, doğuracağı çocuğuna aydınlığı emzirecek kadındır. Ona merhameti, sevgiyi ilk öğretecek kişidir.

Şiddeti bir tek yerde uygulayabilirsiniz. Birbirinizi şiddetlice seviniz…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube