Şiir bir yüreğin sesidir

Şair Adnan Yoğutçu, Solenk Sanatevi’nde duygu yük bir program gerçekleştirdi

METİN DİNGİL

Şair Adnan Yoğurtçu, hafta sonunda düzenlenen etkinlikte şiir hayatına Ali Esmeray hocasının, doğum gününde eşine yazmış olduğu ‘Kadınım’ şiirini yayınlamakla başladığını söyledi.

Yoğurtçu, Solenk Sanatevi’nde düzenlenen etkinlikte şairliğe başlamasında büyük pay sahibi olan Ali Esmeray’ın, ilk şiirin yayınlanmasının ardından bir yıl sonra Antakya’ya bizzat gelip şiirlerinin yayınlanmasını istediğini söyledi.

“Yayınlama düşüncesinde” olmadığını söylese de, Ali Esmeray hocasının “Şiirler yazanın değil. Yazdıranın” sözlerinin kendisini çok etkilediğine dikkati çeken şair Adnan Yoğurtçu, şöyle devam etti:

“Ve Şiirler karanlıkta kalırsa seninle mezara gider. Raflarda kalırsa tozlanır kıymet bulmaz çöp olur. Sözleri şiirler gün ışığına çıkar. Zaman geçtikçe şiirlerim Türkiye’nin birçok yerinde radyolarda ve internet ortamın radyoculukta her geçe farklı radyolara canlı sohbet ve dinletilerinde okunmaya başlandı. Yerel basında da yayınlandı. Gün geldi Yurtdışı Türk radyolarında da yorumlanmaya başladı. Ve bu şiirlerim Youtebe de120 den fazla 2 yılda yayınlayan radyolar tarafından Yuotebe eklendi. Ankara Sanat Platformu Genel Başkanı Sultan Özateş tarafından Uluslararası İki Devlet Tek Millet Türkiye Azerbaycan Festivaline sanat ve edebiyat söyleşimi davet ederek ilk defa şiir kitabı olmadan davetiye alan kimliğini taşıdım. Başkanımın muhteşem yorumuyla bu uğurdaki performansından etkilendim. Gözlerimle gördüklerime büyülendim. Ve Şiir kitap çıkarmak için bir çok konuda fedakarlıklarda bulunarak kitabın adı ve ön yüzü ve arka yüzün resmimi kendileri yapmışlar. Editörlüğünü de üstlenmesi beni derinden etkilediler. Bu yaz kitabın basımı ve tanıtımını Ankara da yapılacağını da söylediler. Azerbaycan daveti de aldım. Gördüğüm bu çalışma beni etkiledi. Ben de bir şeyler yapabilir miyim projeler üretme içine girdiğim de. Bir gün Mehmet Karasu hocam şiir dinletisinde benimde şiir okuma cesareti verdi ve devamını sağlayan hocama teşekkür ediyorum.

Nebih Nafile hocam da şiir dinletilerinde davetleri güç kattı.

Ve gerçekleştirmek istediğim ilk projem BİR DEMET ŞİİR biz bize KARANLIKTA KALMASIN ŞİİRLER’in ilki SOLENK SANAT EVİ’nde kapısını açan sanatsever Deniz Dinçmen İlk projemizi katılımda bulunan şiir servetlerinle birlikte gerçekleştirdik. Katılan ve katılamayan telefonlarla destekleyen bizzat gelen tüm can dostlarıma hatalarımı görmezden gelen cesaret veren her cana huzurunuzda teşekkür ediyorum. Projelerim şiir söylemek isteyenlere bir çağrıdır.”

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube