Sınır kapıları bir an önce açılmalıdır!

ALİ YOLCU

CHP Hatay Milletvekillerinden işadamı Mehmet Güzelmansur, Hatay’da ki Suriyeli sayısına dikkat çekti ve ülkelerine dönmelerini istedi.

Suriye ile ilişkilerin iyileştirilmesi için yeni bir dış politika izlenmesi gerektiğini aktaran Milletvekili Güzelmansur, Hatay’da faaliyet gösteren iki adet sınır kapısının bir an önce açılmasını da talep etti.

TBMM’de konuşan Güzelmansur,  1,5 milyon nüfusa sahip Hatay’ın mevcut 500 bin civarındaki Suriyelilerle birlikte 2 milyonu aşkın nüfusa çıktığını, ancak devletten alınan payın 1,5 milyonluk nüfusa göre düzenlendiğini hatırlatarak şöyle devam etti: “Hatay, 6-7 yıldan beri kaderiyle baş başa bırakıldı. Biran önce gümrük kapıları açılmalı, ekonomide hareketlenme sağlanmalı, Hataylıların mağduriyeti giderilmeli” dedi.

Hatay’ın, yıllardır ülke ve dünya kamuoyunda savaş ile anılan bir il hale getirildiğinin altını çizen Milletvekili Mehmet Güzelmansur, bu nedenle ilimiz ticaret erbabı, işadamı, esnaf ve turizmcilerin büyük sıkıntılar yaşadıklarını, bu sıkıntı derecesinin hafiflemesi için de iki gümrük sınır kapısının açılmasını istediklerini bildirdi.

Güzelmansur, ‘Ulu Önder Atatürk’ün Yurtta Sulh Cihanda Sulh ilkesine paralel bir dış politika istiyoruz. Sınır kapılarımız açılsın,14 orta doğu ülkesine yeniden erişim imkânımız olsun istiyoruz. İlimizdeki Suriyeliler ülkelerine dönsünler istiyoruz” dedi.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube