Sirkadiyen ritim

Sirkadiyen ritim özetle vücudumuzun saatidir. Vücudumuzun kimyasal, hormonal ve üretim metabolizmasını 24 saat boyunca düzenler. Sirkadiyen ritim uyku zamanımızda uyumamızı, uyanma zamanında uyanmamızı sağlar.

Leptin, ghrelin, melatonin, kortizol hormonları sirkadyen ritmi yönetirler. Bu hormonlar insan vücudunun açlık tokluk metabolizmasından sorumludur dolayısıyla sirkadyen ritim iştah metabolizmasından sorumludur. Kısa süreli uykuda leptin hormonu (tokluk hormonu) az çalışır, ghrelin hormonu (açlık hormonu) fazla salgılanır. Bir diğer açıdan baktığımızda uyumadığımız geceler yemek yeme eğilimimiz daha fazla olur. Melatonin hormonu akşam 22.00 saatlerinde salgılanmaya başlayıp gece 3.00-4.00 arası en fazla salgılanır. Melatonin hormonu vücudumuzun kalkanıdır, birçok hastalığa karşı bizi korur ve son yapılan araştırmalarda kansere karşı koruyucu rol aldığı yönündedir. Melatonin hormonu karanlıkta salgılanır bu nedenle gece uyulan odada ışık olmaması önemlidir özellikle mavi ışık melatonin salınımını  büyük ölçüde azaltır uyulan odada telefon, tablet ışıkları bu hormona zarar verir. Kortizol hormonu stress hormonudur. Depresyonda 5 ritmin bozulmasının en büyük nedeni kortizol hormonudur.

Sirkadiyen ritmin, kronik veya uzun süreli bozulması, bipolar bozukluklara,tip 2 diyabet oluşumu,kalp rahatsızlıklarına ve kansere yol açtığı Ile ilgili araştırmalar mevcuttur. Vardiyalı çalışan kişilerde, gece yolculuğu sık yapan kişilerde bu ritmin bozukluğu daha sık görülmektedir.

Sirkadyen ritmin düzenlenmesinin en büyük faktörü ışık ve uyku da olsa beslenmenin de doğrudan ilişkisi vardır. Makrobesinlerin 3 ana öğünde eşit olarak dağılması, dengeli ve sağlıklı seçimler yapılması, sporu hareketi yaşamamıza koymamız biyolojik saatimizin de dengede olmasını sağlar.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube