Soba satışları düştü!

Sobanın yerini kalorifer, doğalgaz ve elektrikli ısıtıcıların almasıyla teknolojiye yenik düşen sobacılık mesleği, yaşatılmaya çalışılıyor..

ÖZKAN BAKKAYLI

Sobanın yerini kalorifer, doğalgaz ve elektrikli ısıtıcıların almasıyla teknolojiye yenik düşen sobacılık mesleği, yaşatılmaya çalışılıyor.

Kış aylarında ısınmanın yapıldığı dönemlerde temel ihtiyaçlarının karşılanmasında büyük öneme sahip olan soba, kentsel dönüşüm başlaması, kalorifer ve doğalgazın her yere ulaşmasıyla önemini kaybetmeye başladı.

Soba satıcıları, daha önce kış aylarında soba satışlarında artış olduğunu belirterek, gazetemize şöyle konuştular:

“Şimdi tamamen kentsel dönüşümle binalar inşa edilmeye başlandı. Böyle olunca insanlar daha rahat olan kaloriferli ortamda kalıyor. İnsanlar merkezi ısınma sistemleri ile ısınmak istiyorlar bu nedenle sobacılık da gün geçtikçe teknolojiye yenik düşüyor ama biz elimizden geldiğince mesleğimizi devam ettirmeye çalışıyoruz. Artık ustaların elinde yetişen eleman yok çünkü kimse bu meslekte çalışmak istemiyor ve başka mesleklere yöneliyorlar. Elimizden geldiği kadar çalışıyoruz işte gün geçtikçe bu meslek düşüyor. Sobacılık mesleğinin gelir düzeyi artık düştü. İnsanlar artık, soba yerine merkezi ısıtma sistemi, kalorifer ve elektrikli sobalar olsun bir şekilde ısınıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube