Son 150 yılın en kurak dönemini yaşıyoruz!

ALİ ATASOY

Hatay’da meydana gelen orman yangınlarının direkt iklim değişikliği ile ilgili olduğunu söyleyen İskenderun Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Abdullah Sakallı, Ekim ayının son 150 yılın en kurak ayı olduğuna dikkat çekti ve bu kuraklığın ormanlık alan tabanında biriken organik materyallerin normalden çok daha fazla kurumasına neden olduğunu söyledi..

Doç. Dr. Sakallı “Orman tabanında meydana gelen bu kuru tabaka ne yazık ki dışarıdan gelebilecek her müdahalede çabuk tutuşuyor ve ormanlık alanlarımız böylece yanmaya başlıyor. İklim değişikliğinin bir sonucu olan rüzgâr hızı da son dönemlerde yüksek olunca ormanlık alanlarımızı söndürmek pek mümkün olmuyor” dedi.

2020 yılının Ağustos ve Eylül aylarında yağış olmadığı gibi Ekim ayında da son 150 yılın en kurak ayının yaşandığını hatırlatan Abdullah Sakallı, bugün yaşanan ve daha önce meydana gelen birçok salgınında iklim değişikliği ile birebir ilgili olduğunu belirtti.

Dünya dengesinin insanların vurdumduymazlığı sayesinde değiştiğini hatırlatan Doç. Dr. Abdullah Sakalı, bu çerçevede salgınlarında yaşanacağını ve bu alanda artış yaşanacağını da söyledi.

HAVA TAHMİN MERKEZİ

İskenderun Teknik Üniversitesi bünyesinde kendisinin bir çalışması olarak hava tahmin merkezi de kurduklarını belirten Doç. Dr. Abdullah Sakalı, hava tahminlerinde dünya standartlarının yakaladığı en yüksek tahminin yüzde 70 düzeyinde olduğunu hâlbuki kendisinin öncüsü olarak kurdukları İskenderun Teknik Üniversitesi Hava Tahmin Merkezinde doğruluk payının yüzde 95’ler seviyesinde olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz günlerde yaşanan orman yangınında da rüzgârın yönünün birkaç saat sonrasını yangın söndürme ekiplerine kendileri tarafından bildirildiğini aktaran İskenderun Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Abdullah Sakallı, iklim değişikliği ile ilgili her türlü önlem alınır ve harfiyen uygulanırsa bile en az 4 kuşak sonra bugünden 50 yıl önceki doğaya kavuşulabileceğini de sözlerine ekledi..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube