Son gün yarın!

Siyasi partiler listeleri yarın teslim ediyor..

GÜLŞAH DÖNMEZ

Türkiye’nin diğer illerinde olduğu gibi ilimiz Hatay’da da siyasi partiler son hazırlıklarını yaptı. Yarın en geç saat 17.00’a kadar listeler teslim edilecek.

Siyasi parti ilçe başkanlıklarının, belediye başkanlığı ve belediye meclisi üyeliğine ilişkin aday listelerini ilçe seçim kurullarına, Büyükşehirlerde siyasi parti il başkanlıklarının büyükşehir belediye başkan aday listelerini il seçim kurullarına 19 Şubat Salı günü (yarın) saat 17.00’ye kadar vermesi gerekiyor.

Bağımsız adayların ise kanunda öngörülen seçilme yeterliliğini taşıdıklarını belirten belgeler ve en yüksek derecedeki devlet memurunun brüt aylığı olan bin 240 lira 67 kuruşu mal sandığına yatırdığına dair makbuzla il ve ilçe seçim kurullarına başvurması gerekiyor.

Siyasi partilerce verilen seçim çevrelerine ait listelerin, adayların Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları, ad ve soyadları, öğrenim durumları ve meslekleri gösterilerek sıra numarasıyla alt alta yazılmak suretiyle düzenlenmesinin zorunlu olduğu bildirildi. Siyasi parti aday listelerinin her sayfasının parti mührünü ve yetkili imzayı taşıması, ayrıca imza kaşesi kullanılmaması gerektiği ayrıca belirtildi.

31 Mart’tan sonra ölüm veya istifa nedeniyle aday listelerinde oluşacak eksikliklerin tamamlanamayacağı ancak bu kişilerin seçilmeleri halinde yerlerine kendilerinden sonra gelenlerin seçilmiş sayılacakları aktarıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube