Sönmez: Evvil Festivali barışı, kardeşliği simgeliyor

GÜLŞAH DÖNMEZ

Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği başkanı Akan Sönmez, Samandağ Kalkındırma Derneği başkanı Orhan Cabir’den EVVİL temmuz festivali ile ilgi basına ve kamuoyuna yaptıkları ortak basın açıklamada şu ifadelere yer verdiler:

“EVVİL temmüz festivali 20. yılında. 20 yıl önce küçük bir düğün salonunda başlayan festival etkinlikleri, geçen yıllar içinde on binleri içine katan dalgaya dönüştü.

Samandağ halkı ve esnafının başta olmak üzere Hatay halkının çok büyük, değerli, katkıları ile Evvel Temmuz Festivali tarihsel köklerine yaraşır bir şekilde, kardeşliğin, barışın, paylaşmanın, dayanışmanın güzelliğini bereketlendirerek büyüdü ve büyümeğe devam ederek bu günlere geldi. Bundan sonra da aynı kararlıkla yoluna devam edecektir.

Hatay Valisi Sayın Rahmi Doğan, HRT’de katıldığı bir programda, Evvel Temmuz Festivali’nin, önümüzdeki yıllarda, valilik, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Samandağ Belediyesi, Samandağ Kaymakamlığı ve tertip komiteleriyle birlikte festivali düzenleyeceklerini, böyle bir planları olduğunu ifade etmiştir. Akdeniz kültür ve dayanışma derneği ve Samandağ kalkındırma derneği olarak sayın Hatay valisinin bu yaklaşımının doğru olmadığını düşünüyor ve bu yaklaşımın halkın bayramına-festivaline bir müdahale olarak görüyoruz.

  1. Yılını deviren Evvel Temmuz Festivalinin, her yıl büyüyerek devam etmesinin sırrı, sivil bir festival olmasıdır. Festival, bu özelliğini koruyarak bu günle gelmiştir. Festival, 20 yıldır, hiçbir resmi ya da gayri resmi kurum ve kuruluşun etkisi altında kalmadan, özgünlüğünü ve özgürlüğünü koruyarak bu günlere gelmiştir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube