Sonra da böyle bırakılıyor!

‘Kentsel Dönüşüm’ adı altında yıkılıyor

BÜLENT KAVUK

Hatay’da özellikle son 10 yılda kentsel dönüşüm seferberliğinde birçok eski bina yenilendi. Dönüşümün en yoğun şekilde gerçekleştirildiği yerlerden biri olan Antakya ilçesinde hemen her sokakta birden fazla inşaat başladı ama beraberinde bazı sorunları da getirdi.

Dönüşüm adıyla çalışmaların başladığı pek çok adreste inşaat maliyetleri nedeniyle müteahhitler ile daire sahipleri arasında sorunlar, anlaşmazlıkların baş gösterdiği ileri sürülüyor.

Yetkililer, vatandaşları ve müteahhitleri uyararak, işe başlamadan önce en önemli adımın her iki tarafı da mağdur etmeyecek şekilde sözleşme hazırlanması gerektiğini bildirdiler.

Müteahhitler açısından işi alabilmeleri için oluşması gereken maddi ve hukuki şartları, diğer taraftan ise malikler açısından müteahhidi seçmenin, güvenli bir sözleşmeden geçtiğini belirten yetkililer, “Bazen malikler tarafında kendi içlerinde uzlaşma zorlukları yaşansa da bu durum üçte iki çoğunluk istediği sürece kısa bir zaman kaybının dışında sonucu değiştirmiyor. Son yıllarda müteahhit ile aralarında çıkan bazı ihtilaflardan dolayı binalara başlanamaması sıkıntıları da beraberinde getiriyor. Doğru yönde sözleşme yapılması halinde herkes imzaladıkları maddelere sadık kalmak zorunda kalacaklardır” diye uyardılar.

Fotoğraflarda Akevler Mahallesi 3. Akevler Sokak’taki ‘Kentsel Dönüşüm’ adı altında yıkılan binaya halen başlanamaması ve kazı sonrası çıkan otların temeli kapattığı görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube