Sosyal Uyum Futbol Turnuvası’nın finali Hatay’da oynandı

AA

Hatay’ın Arsuz ilçesinde Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından, “Kardeşlik İçin Paslaş ve Paylaş.” sloganıyla düzenlenen, Türk ve Suriyeli sporcuların katıldığı Sosyal Uyum Futbol Turnuvası’nın final maçı oynandı.

Uluçınar Gençlik Kampı’nda düzenlenen final maçı, 25 il arasında düzenlenen turnuvada finale çıkmaya hak kazanan Şanlıurfa ve Kilis takımları arasında oynandı.

Türk ve Suriyeli 500 sporcunun katıldığı turnuvanın final maçına destek vermek amacıyla, futbolcular Giray Kaçar, Bülent Akın, Elyasa Süme, Mehmet Nas ve Emrah Bozkurt da katıldı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürü Emre Topoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 25 ilde yürüttükleri proje kapsamında Suriyeli ve Türk sporcuların karma olarak oluşturduğu takımlarla futbol turnuvası düzenlediklerini söyledi.

“Türkiye’de yaklaşık 4 milyona yakın Suriyeli kardeşimiz var. ‘Medeni’ diye tabir edilen Avrupa’nın yapamadığını yapan bir ülkenin vatandaşıyız, bundan dolayı gurur duyuyoruz.” diyen Topoğlu, şunları kaydetti:

“Kayıtlı nüfusu fazla olan 25 ilde Suriyeli kardeşlerimizin topluma entegrasyonu, birlikte, beraber yaşama kültürünü sağlamak, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif gelişimlerini sağlamak, Türkçe eğitimi vermek adına bu projeyi yürütüyoruz.”

Kıymetli futbolcuların gençleri yalnız bırakmadıklarını dile getiren Topoğlu, katkı sunan herkese teşekkür etti.

Bakanlık olarak bu tür projelere devam edeceklerini ifade eden Topoğlu, “Slogan olarak, ‘paslaş’ ve ‘paylaş’ dedik. Türkiye, elini mazlumlara uzatmış, dünyada söz sahibi olan, güçlü bir ülke. Güçlü bir ülke olduğumuz için de bu ülkeyle ilgili bazı hayaller bitmeyecek. Biz de bunun için mücadele etmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Arsuz Kaymakamı Musa Sarı da ilçe olarak güzel bir programa ev sahipliği yapmanın mutluğunu yaşadıklarını belirtti.

Turnuvanın hayırlı olmasını dileyen Sarı, “Türkiye her zaman mazlumların yanında olduğunu gösteriyor. Bunu da bütün dünyaya fazlasıyla gösterdik. Bizler de elimizden gelen her türlü katkıyı sunmaya çalışıyoruz. İnşallah her günümüz böyle güzel olur.” şeklinde konuştu.

Turnuvaya, Gençlik Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Tayyip Kahyaoğlu, daire başkanları Sezai Zorba ile Halil İbrahim Demir, Spor Hizmetleri Daire Başkanı Rasim Arı ve vatandaşlar katıldı.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube