St. Piyer’e NOEL akını!

GÜLŞAH DÖNMEZ

Hristiyan vatandaşlarımız tarafından her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir coşkuyla kutlanan NOEL bayramı etkinlikleri kapsamında Antakya ST. Piyer Kilisesi ziyaretçi akınına uğruyor.

Yerli ve yabancı turistler bayram kutlamaları çerçevesinde Hristiyanlığın yayıldığı adres olarak bilinen St. Piyer Kilisesine gelerek hem kiliseyi ziyaret ediyorlar hem de dualar ederek 2019 yılının barış içinde geçmesini diliyorlar.

ST PİYER?

Hıristiyanlığın bir din olarak şekillendiği, ilk kez Hıristiyan toplumunun ortaya çıktığı ve Hristiyan adının dünyada ilk kullanıldığı yerdir.  Habib-i  Neccar Dağının batı yamacında yer alan  Aziz Petrus halk arasında bilinen ismiyle mağara kilisenin ilk Hristiyanlar tarafından kullanılmış ve Hristiyan inancının en eski kilisesi olduğuna inanılır. Hıristiyanlık inancının o dönemin büyük metropollerinden olan Antakya’da MS 40 yılında ilk kez din olarak ortaya çıkması ve bu dine mensup cemaate ilk kez Hıristiyan kelimesinin Antakya’da kullanılması bu inancın doğruluğunu pekiştirir. St. Pierre Mağara Kilisesi 1963 yılında St. Pierre Kilisesi dünyanın ilk mağara kilisesi olarak Papalık tarafından haç yeri olarak ilan edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube